Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Oproti loňskému ročníku Barumky se změnilo 40% tratě.

(4.7. 2018)

Barumka se pojede s řadou změn a novinek
 
Barum Czech Rally Zlín se uskuteční v letošním roce v termínu 24. – 26. srpna 2018, na programu bude osmačtyřicátý ročník. Barumku každoročně sleduje ve Zlínském kraji desetisíce fanoušků, což zařazuje zlínskou rally do pozice jednoho z nejvíce navštívených sportovních podniků na území České republiky. I v letošním roce se čeká v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) kvalitní podívaná a nabitá startovní listina s řadou předních jezdců z evropského šampionátu. Očekává se pokračování dramatického souboje šestinásobného vítěze zlínské rally Jana Kopeckého s největším adeptem na evropský titul Alexejem Lukjaňukem z Ruska.
 
Centrum soutěže bude soustředěno v krajském městě Zlín. Startu závodu předchází technická přejímka konaná ve čtvrtek 23. srpna v odpoledních hodinách v Otrokovicích. V pátek 24. srpna proběhne v dopoledních hodinách v blízkosti servisní zóny kvalifikace a testovací RZ na úseku z Komárova do Pohořelic. Slavnostní start se uskuteční od 16 hodin na náměstí před zlínskou radnicí, samotná rally odstartuje večerní diváckou Super RZ v ulicích Zlína, po které následují dva plnohodnotné soutěžní dny.
 
Celá rally měří 746 km a obsahuje 15 rychlostních zkoušek v celkové délce 212,5 km na osmi úsecích s asfaltovým povrchem. Nejdelším a nejnáročnějším rychlostním testem v itineráři letošní barumky bude poslední rychlostní zkouška celé rally s téměř 25 kilometry! Oproti loňskému ročníku se změnilo 40% tratě náročných rychlostních zkoušek. V itineráři chybí po 15 letech klasický úsek Pindula, který začal psát svou historii při třetím ročníku v roce 1973.
 
 
„Letos nejedeme tuto legendární erzetu z důvodu výskytu afrického moru prasat, neboť jsme se rozhodli pro bezpečnější variantu. Divákům můžeme slíbit, že v žádném případě nebudou ochuzeni o kvalitní a náročné rychlostní zkoušky. Přesné názvy erzet zveřejníme až koncem června, nicméně podle zveřejněných lokalit určitě nebude soutěži scházet náboj a obtížný charakter jednotlivých rychlostních zkoušek,“ pověděl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.
 
K novinkám letošního ročníku patří rozšíření servisního parkoviště v Otrokovicích do prostor areálu Zlín Aircraft a.s. (bývalý Moravan), kde naleznou zázemí i vozy Star Rally Historic. „Dochází k přesunutí servisního areálu na letištní plochu společnosti Zlin Aircraft v Otrokovicích. Zde budou mít posádky Star Rally Historic dostatek prostoru. Budeme mít startovní pole kompletně u sebe a rovněž z hlediska logistiky to bude jednodušší.
 
Letos se navíc celé startovní pole soudobých vozů barumky rozloží, neboť část týmů bude i na letištní ploše, aby měl každý tým dostatek místa. Soutěžíci určitě ocení pohodlné parkování kolem letišní plochy a lepší prezentaci pro své partnery,“ vysvětlil Miloslav Regner rozšíření servisního areálu. Samozřejmostí je pokrytí nového areálu technickým zabezpečením včetně přívodu elektřiny a bezdrátovým internetovým připojením.
 
Pořadatelé z Auto klubu Barum Zlín v AČR slibují velmi kvalitní startovní pole. Předpokládá se, že se objeví ve Zlíně kolem třiceti vozů progresivní kategorie R5, vedle Kopeckého a Lukjaňuka přijede řada zvučných jmen nejen z Evropy. Diváci se mohou těšit v rámci evropského šampionátu i na tuhé boje v hodnocení juniorů a jezdců do 28 let.
Jedenáctý ročník Star Rally Historic je pevně zakořeněnou součástí Barum Czech Rally Zlín. Potvrzením rostoucí úrovně je přidělení mistrovského statusu podniku, který se potřetí pojede jako součást MČR v rally historických automobilů! Tradiční součástí zahajovacího programu barumky je Bugatti Grand Prix. Již posedmé se na trať městského okruhu v ulicích Zlína vydají historické automobily z dvacátých a třicátých let minulého století.
 
Podruhé se uskuteční Green Rally pro vozidla s elektrickým a hybridním pohonem, kdy nejde o klasickou rally, posádky absolvují některé z klasických rychlostních zkoušek barumky, okořenenou o speciální úkoly jako například jízdu zručnosti, a také o společensko-kulturní vyžití spojené s příjemnými gastronomickými zážitky či relaxací ve wellness.
 
Po loňské úspěšné premiéře se uskuteční i letos cyklovyjížďka s názvem Zlínská kola, která je určena jak pro profíky, tak pro širokou veřejnost a proběhne po trati městské rychlostní zkoušky. Podrobné informace najdete na oficiálním webu www.czechrally.com nebo prostřednictvím sociálních sítí.
 
 
ZÁKLADNÍ PROGRAM:
Pátek 24. srpna 2018
8 – 10 hod.: kvalifikační RZ Komárov
10 – 13 hod.: testovací RZ Komárov
16:00 hod.: slavnostní start
21:15 hod.: Super RZ Zlín
 
Sobota 25. srpna 2018
08:00 hod.: start 1. etapy
21:58 hod.: cíl 1. etapy
 
Neděle 26. srpna 2018
7:30 hod.: start 2. etapy
17:00 hod.: cíl rally, rozdílení cen
 
 
 
PR
Barum Czech Rally Zlín
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447