<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Adam Lacko odjíždí z Nürburgringu spokojený.

(2.7. 2018)
Lacko odjíždí z Nürburgringu spokojený. V průběžném hodnocení je už druhý
 
Obhájce titulu Adam Lacko zaznamenal v neděli na německém okruhu jedno druhé a čtvrté místo a v průběžném hodnocení poskočil už na druhou pozici za Jochena Hahna. Ani druhý pilot Oly Janes neodjíždí z Nürburgringu s prázdnou.
 
NEDĚLE
SUPERPOLE
Nedělní kvalifikace potvrdila vyrovnanost letošního ročníku, když mezi prvním a dvanáctým pilotem byl rozdíl pouhých 79 setin. „Nebudu skrývat zklamání. S časem 1:54,2 jsem čekal lepší umístění než páté místo. Konkurence je obrovská a hodně vyrovnaná,“ řekl Lacko, který pak do první nedělní jízdy odstartoval ze třetí řady.
Britský pilot Oly Janes zajel osmnáctý nejrychlejší čas. „Dneska mi nikdo časy neruší, tak je to fajn. Chtěl jsem se dostat pod 1:58, ale i tento čas ujde. Je to malý posun kupředu,“ konstatoval Oly.
 
TŘETÍ ZÁVOD
Dramatický třetí závod, ve kterém nebyla nouze o tvrdé souboje, kvůli kterým muselo odstoupit hned několik jezdců, dokončil Adam Lacko na čtvrté pozici. „Startovat na Nürburgringu na vnitřní straně z jiné než první řady, je velké riziko. Jakmile se dostanete do klinče, není úniku. To se mi bohužel také teď stalo. Ovšem jak se tak koukám kolem, mohlo to dopadnout i mnohem hůř. Jsem rád, že jsem v cíli. Určitě jsem chtěl ale víc, než skončit těsně pod stupni vítězů,“ komentoval Lacko třetí bodovanou jízdu víkendu.
 
 
To, jak ostrý byl třetí závod dokazuje i odstoupení Olyho Janese v sedmém kole, z důvodu proražené zadní pneumatiky. „Ve čtvrtém kole šli do kontaktu Vojtíšek s Recuencem a ten dostal hodiny. Já se mu pokoušel vyhnout, ale jak se točil, trefil mi zadní kolo a bylo po gumě a vlastně i po závodě. Snad už se mě ta smůla pustí,“ řekl Janes.
 
ČTVRTÝ ZÁVOD
V posledním závodě projel Adam Lacko cílem na třetí pozici. Po dodatečné penalizaci Kursima třiceti vteřinami za předjíždění na žlutou vlajku, byl Adam nakonec klasifikován jako druhý. „Start se mi hodně povedl, bylo tam sice pár kolizí, ale nic zásadního. Zkoušel jsem se dostat přes Janiece do vedení, ale ve druhé zatáčce byla žlutá vlajka kvůli Körberovi. Kursim si toho asi nevšiml a předjel mě,“ řekl Adam Lacko, který se v průběžném hodnocení posunul před Kisse a Halmovou na druhou pozici za Hahna.
 
„Určitě jsme chtěli navázat na loňské výsledky, což se úplně nepovedlo. Na druhou stranu jsem se po víkendu posunul na celkové druhé místo a z toho mám velkou radost. Je vidět, že je letošní ročník hodně vyrovnaný a důležité bude hlavně stabilně dokončovat závody, což se v každé jízdě podařilo,“ dodal Lacko.
Oly Janes se po čtvrtém závodě konečně mohl radovat. „Jsem nadšený. Po velkém trápení je z toho na závěr dvanácté místo a druhé v Promoters cupu, takže přeci jen si nějaký pohár domu přivezu.
 
Nakonec můžu odjíždět spokojený, i když vím, že jeden povedený závod nic zásadního neřeší,“ konstatoval na závěr víkendu Oly Janes, který se nakonec po dodatečné penalizaci Kursima posunul na jedenáctou pozici. Vyrovnal tak svůj nejlepší výsledek z Maďarska.  
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447