<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Octavia Cup i trucky také letos v Mostě!

(aktualizováno 3.7. 2018)
Octavia Cup i FIA ETRC pokračovaly dalšími závody, oba seriály uvidí diváci v Mostě
 
Okruhový seriál Octavia Cup pokračoval víkendovými závody v polské Poznani, evropský šampionát okruhových tahačů European Truck Racing Championship (FIA ETRC) pak měl na programu závody na maďarském Hungaroringu. Nejúspěšnějšími tuzemskými jezdci jsou Tomáš Pekař, který vede průběžné pořadí jezdců v Octavia Cupu, a obhájce titulu evropského truckerského šampiona z loňského roku Adam Lacko.
 
Zatím drží čtvrtou příčku, avšak s minimální ztrátou na dvojici na druhém a třetím místě. Protagonisty obou fanoušky oblíbených seriálů uvidí diváci na mosteckém autodromu při prestižním podniku Czech Truck Prix o víkendu 1. a 2. září.
Letošní ročník seriálu Octavia Cup odstartoval právě v Mostě, a to úvodními dvěma závody jako součást The Most Show Featuring ADAC GT Masters 27. až 29. dubna. Seriál má na programu celkem 14 závodů v sedmi víkendech, kromě Mostu a Poznaně jezdci mají za sebou i rakouský Red Bull Ring. V polovině srpna se týmy přesunou na německý Lausitz Ring, v září je čeká Slovakiaring. Po opětovné návštěvě Mostu začátkem září pak sezonu ukončí závodní víkend na německém Nürburgringu v polovině října.
 

V Octavia Cupu má mostecký autodrom své želízko v ohni. Zlato-černý vůz s číslem 69 totiž neohroženě prohání po okruzích jediná žena ve startovním poli, eventová manažerka autodromu Tereza Zajíčková. Zatím se ji podařily nasbírat dva body, což jí stačí na průběžné 18. místo z celkem třiadvacetičlenného pole jezdců. Stejně jako ostatní jezdci a členové týmů se i Tereza hrdě hlásí k projektu Společné století odkazující na sté výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Při té příležitosti si všichni ozdobili tváře samolepkami s českými vlajkami.
 
„Je to můj závodní debut v Octavia Cupu, takže cílem je především každý závod dojet, což se mi zatím daří. Bodované pozice jsou příjemným bonusem. Věřím, že ještě nějaký ten bodík do konce sezony přidám,“ svěřila se sympatická dívka.
První závod v Poznani vyhrál Petr Fulín junior z týmu svého otce Petra Fulína, trojnásobného vítěze evropského poháru cestovních vozů (FIA ETCC). Ve druhém už triumfoval Tomáš Pekař, a upevnil si tak vedení v průběžném hodnocení o 21 bodů právě před Fulínem juniorem. Třetí místo zatím drží i přes absenci v Poznani Michal Matějovský.
 
 
Maďarské pokračování FIA ETRC potvrdilo skvělou formu Němce Jochena Hahna na tahači IVECO, který zvítězil ve dvou ze čtyř závodů. Adam Lacko dotahuje, když v úvodním klání sezony v italském Misanu nastoupil po komplikované operaci slepého střeva, po níž ztratil devět kilogramů tělesné váhy. Nicméně na Hungaroringu už v jednom závodě triumfoval, další zakončil na stupni vítězů. Posunul se tak v celkovém hodnocení na čtvrtou příčku před Sashu Lenze, přičemž na Norberta Kisse a Stefi Halmovou na druhém až třetím místě ztrácí jen šest bodů.
 
Pořadí vévodí Hahn s 95 body, a má tak pohodlný náskok 31 bodů. „Konečně výsledek, který je hoden úřadujícího šampiona. Faktem ale je, že Hahn bodově už hodně odskočil,“ konstatoval Lacko.
Truckerské týmy čekají ještě souboje na Nürburgringu, Slovakiaringu, v Mostě, belgickém Zolderu a věhlasném okruhu Le Mans ve Francii. Sezona 2018 pak vyvrcholí závodním víkendem na okruhu ve španělské Jaramě 6. a 7. října.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447