<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Adam Lacko si na Hungaroringu dojel pro první letošní zlato.

(17.6. 2018)
Lacko zaznamenal premiérové vítězství v této sezoně!
Dramatické okamžiky zažíval na Hungaroringu v obou sobotních závodech třiatřicetiletý pilot ze stáje Buggyra Racing Adam Lacko. Úřadující evropský šampion se s tím ovšem dokázal statečně poprat a dojel si pro první letošní vítězství. Britský závodník Oly Janes sahal po prvních bodech.
Adam Lacko odstartoval závodní víkend v Maďarsku nejlépe jak mohl a vyjel si hned v první kvalifikaci Pole position! „Už jsem ani nedoufal, že bychom tady mohli zajet rychlý čas. Nakonec je z toho první místo. Ze včerejška na dnešek jsme překopali snad celé auto. Mam velkou radost, že se to vyplatilo,“ hodnotil superpole spokojený Lacko.
Oly Janes si zajistil start do prvního závodu ze sedmé řady. „Včera jsme se ještě prali s následky kolize z Misana, takže až dnes jsem se mohl pořádně soustředit na okruh. V prvním i druhém kole jsem udělal drobné chyby a je z toho čtrnáctý čas. Zabojuju v závodě,“ řekl Janes.
Úřadující mistr Evropy vyrážel do prvního závodu víkendu z první řady. Po tvrdém souboji s domácím Kissem mu ovšem praskla zadní pneumatika, se kterou musel odkroužit necelých 9 kol. „Druhý víkend a znova bez gumy. Doufám, že už to skončí,“ řekl Lacko naštvaně. „Po startu se mi tam zkoušel dostat Hahn a pak mi Kiss ze zadu prorazil gumu. Víc se s tím bohužel dělat nedalo,“ povzdechl si Adam, který se musel smířit s devátým místem.
 
 
Oly Janes dokončil první bodovanou jízdu víkendu na patnácté pozici. „Byl to takový zmatečný závod. Nemám z toho vůbec dobrý pocit. Chtěl jsem se probojovat k desátému místu, ale nepovedlo se. Musíme něco vymyslet na druhou jízdu,“ řekl Janes.
Vedení týmu Buggyra Racing se nelíbilo počínání některých jezdců v prvním závodě, a tak podalo protest se kterým nakonec uspělo. Adam Lacko tak mohl do druhého závodu startovat z první řady. „Vítězné drama až do posledního momentu! Naštěstí jsem to urval a dotáhl do cíle. Cítím určitou satisfakci za ten první závod. Doufám, že zítra už to bude bez těchto překvapení,“ komentoval Adam druhou jízdu.
Druhý pilot ve službách Buggyra Oly Janes sahal ve druhém závodě po svých premiérových bodech. Nakonec však dojel na jedenácté pozici, která také znamenala druhou příčku v Promoters cupu. „Je to hodně těžký okruh, takže mám dost práce sám se sebou. K prvnímu bodu to bylo opravdu kousek. Z druhého místa mezi nováčky mám však velkou radost,“ konstatoval Janes. 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447