<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Libor Podmol přeskočí rodinný dům!

(26.6. 2018)
Jak přeskočit rodinný dům? Plán zatím nemám, říká Podmol
 
Českého freestyle motokrosaře Libora Podmola čeká ve čtvrtek 28. června bláznivá mise. Jako první český závodník na motorce přeskočí rodinný dům! „Pořád nad tím v hlavě přemýšlím, jak to udělat. Jasný plán zatím nemám. Bude důležité hlavně překonat prvotní stres,“ plánuje Libor Podmol. Světový šampion v tomto adrenalinovém sportu začal současně trénovat na X-Games. Během července bude na olympiádě extrémních sportů obhajovat medailové umístění.
 
Když se na rodinný domek přijel Libor Podmol poprvé podívat, prohlásil, že by neměl být problém ho na motorce přeskočit. A v klidu zase odjel. „Při své druhé návštěvě jsem si s sebou vzal metr a pořádně ho přeměřil. Výsledek mě celkem znejistil,“ konstatuje nejlepší český freestyle motokrosař. Domek ve vesničce, která se nachází nedaleko Benešova, měří na šířku přes 25 metrů. Podmol přitom na závodech létá do vzdálenosti 20 metrů.
 
„Trochu mě zneklidňuje, že je dům postavený do mírného kopce. Z rampy se tak budu muset dostat do větší výšky než obvykle,“ přibližuje Libor Podmol, loňský vicemistr světa. „Bude důležité, abych si odrazovou rampu podložil a vystřelila mě minimálně přes 10 metrů. To vidím jako klíčové.“
 
 
Odraz jako kosmonaut
Podmol se bude muset sžívat také s dalším netradičním momentem – při nájezdu neuvidí dopad, který bude skrytý za domem. „To bude velký nezvyk. Při rozjezdu totiž pokaždé kontroluji dopad, jestli tam nikdo není a zda je vše v pořádku. Nebudu vidět, kam vlastně skáču. Odrážet se budu jako kosmonaut, který se dívá jen do nebe,“ usmívá se Podmol, který v loňském roce předvedl jako první český freestyle motokrosař salto vpřed.
 
Při historicky prvním přeskoku rodinného domu na motorce bude k vidění také další premiéra. Podmol si poprvé v ostré akci vyzkouší svůj nový celonafukovací dopad. Jde o naprostý unikát, v podstatě
o prototyp. Vyrobily se zatím pouze dva kusy – ten druhý má vedle Podmola k dispozici Američan Travis Pastrana, legenda freestyle motokrosu. „Kdy jindy tento skvostný dopad vyzkoušet než při tomto unikáním momentu. Airbag landing je měkčí než dřevo anebohlína, skákání do něj je tak mnohem bezpečnější,“ dodává Podmol, kterého v červenci čekají X-Games.
 
Ve čtvrtek 28. června odpoledne bude jasné, zda si Podmol připsal další české prvenství. „Jsme nadšeni, že u takové události budeme a zároveň můžeme Liborovi pomoci. Už teď celá vesnice ví, že se tu ve čtvrtek stane něco neopakovatelného,“ podotýká Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality, která se postarala o výběr nemovitosti vhodné pro podobné kaskadérské účely. Partnerem akce je také společnost BNG Group.
 
PR
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447