<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

A teď už na evropskou elitu čeká Nová Paka!

(26.6. 2018)
Za velmi nevlídného počasí se odehrál v německém Matschenbergu o víkendu čtvrtý závod Mistrovství Evropy v autokrosu. Divákům, kteří přišli „vyzbrojeni“ deštníky, se představila necelá osmdesátka jezdců.
 
První tréninky se ještě odehrály za sucha, ale další jízdy pak provázel vytrvalý déšť spojený s chladným počasím a bahnitým terénem. Z pohledu jezdců se stala v sobotu nejdramatičtějším okamžikem havárie Davida Schwinnena po skoku v horní části tratě. A jak to vypadalo v jednotlivých kategoriích? V juniorkách prožili velice povedený víkend Jakub Novotný i Daniel Pytloun. Zejména prvně jmenovaný se prosadil v rozjížďkách a vyhrál semifinále. Dan byl ve druhém semifinále druhý. Ve finále už neměli tolik štěstí, přesto čtvrté a sedmé místo jsou v dané konkurenci kvalitní. Celkově vede Grencis před Ovcharovem. Jakub Novotný je čtvrtý a Daniel Pytloun pátý.
 
 
V divizi Touring Autocross vyhrál Václav Fejfar trénink o vteřinu. V jízdách se mu už tolik nedařilo, když byl 2x třetí a jednou čtvrtý (prasklá poloosa), zato Samohýl vyhrál 2x a Výborný jednou. Do finále tak startoval Fejfar ze druhé řady. Do čela šel Martin Samohýl před Gritou Hennersdorf a na třetí místo se protáhl Václav Fejfar. Ten se pak dostal na stříbrnou pozici. Třetí místo si po drobných kolizích soupeřů a přetočeních vybojoval invalidní Adriaan Boele, který za to sklidil velký potlesk od diváků.
Celkově je v čele Fejfar před Samohýlem a Boelem. „Velké poděkování patří klukům z týmu, kteří doslova v polních podmínkách za mimořádně nepříznivého počasí po celý víkend makali za deště a velké zimy, protože stále nemáme k dispozici doprovodný autobus a tím i velký stan. Mají velkou zásluhu na našem úspěchu,“nešetřil chválou na tým svých mechaniků vedoucí muž Touring Autocross Václav Fejfar.
 
V napínavém finále Super Buggy nakonec vyhrál Johnny Feuillade před Berndem Stubbem, který moc toužil se speciálem od českého týmu Alfa Racing před domácím publikem zvítězit. Bronzový věnec si na krk pověsil Mike Bartelen. Nejlepším z Čechu byl šestý Roman Keřka. Sedmé místo obsadil Petr Bartoš a osmé David Horák. V celkové pořadí je na čele Grencis před Bartelenem a Stubbem. Jakub Kubíček, který se do finále tentokrát neprobojoval, je pátý. A nesmíme zapomenout ani na nestora autokrosu Jardu Hoška, který postoupil do semifinále a v něm obsadil šesté místo.
 
 
Trochu strachování si zažil při finále Buggy 1600 Petr Nikodém. Odstartoval suverénně a všem soupeřům ujel. Jenže jízda byla pro požár jedné buginy zastavena a opakovala se. Převodovka Nikodémova vozu nejevila „nejlepší formu“ a jezdec se obával nejhoršího. Naštěstí se opakovala situace z předchozí jízdy, Nikodém opět všem ujel a převodovka vydržela…Na stupních ho doprovodil i třetí Milan Vaněk. Celkově šestnáctistovkám vévodí Peters před Wibbelerem a Nikodémem. Vaněk je sedmý.

Matschenberg je za námi a vrcholí přípravy na závody v Nové Pace. Tady je podle nejnovějších informací přihlášeno 124 jezdců ze 17 zemí. A protože už je i mezi "plechovkami“ čtrnáct přihlášených, možná se i tady pojede letos poprvé semifinále. V každém případě se v sobotu 30. června začíná od půl desáté volnými tréninky a v neděli startují druhé jízdy už v 8:30 ráno.
 
 
 
 Pavel Vydra
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447