<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Václav Fejfar doma v Pace vyhrál pětačtyřicátý závod Mistrovství Evropy!

(3.7. 2018)
Dramatická finále ve Štikovské rokli
Václav Fejfar vyhrál pětačtyřicátý závod Mistrovství Evropy!
Pro závody příznivé počasí, skvělá divácká atmosféra a vynikající výkony závodníků, to vše ozdobilo jubilejní čtyřicátý ročník mezinárodních závodů ve Štikovské rokli. Páteční přejímky probíhaly v duchu "klid před bouří". A zostra se začalo závodit už od měřených tréninků a o dramatické okamžiky rozhodně nebyla nouze.
Vše vyvrcholilo finálovými jízdami v nichž ani jedna neměla poklidný průběh. V Junior buggy se na druhé místo po startu probojoval po celou dobu skvěle jedoucí Jakub Novotný a vše nasvědčovalo jeho předsevzetí z tiskové konference, když řekl, že udělá vše pro to, aby vyhrál. Závěrečný trhák nasadil v poslední zatáčce, kde ho opustilo závodnické štěstí a Kuba místo na bedně skončil po kotoulech na svodilech a byl klasifikován jako šestý. Smůlu měl i Filip Hartman, který záhy zjistil, že na třech zdravých kolech "to nedá". Přesto oběma patří velký dík za předvedené výkony.
 
 
Nošením dříví do lesa je konstatování, že Petr Nikodém je hvězdou šestnáctistovek a potvrdil to na nejtěžší evropské trati v Pace. Stejně jako v Matschenbergu také tady musel odstartovat dvakrát do finálové jízdy a pokaždé odjel jako první a s přehledem vyhrál. Největší drama se odehrálo v divizi Super Buggy, kde se doopravdy jelo doslova na ostří nože. Po několika hodně zapeklitých situacích vyhrál Jakub Kubíček a nabízí se otázka, jak by to dopadlo, kdyby nedošlo ke kontaktu se Stubbem, kdyby mohl suverén Feuillade vyměnit prázdnou pneumatiku a nejet "po ráfku" celé finále, kdyby Radek Jordák netrefil svodidla a neurazil kolo.....
A na závěr kategorie Touring Autocross. Češi sice hrají prim, ale letos už míchají pořadím i zahraniční jezdci a tato divize se začíná dostávat na úroveň nedávných let. V početnější konkurenci věří i Václav Fejfar, který opět uplynulý víkend prokázal svoje kvality a vyhrál vše, co se dalo. Tréninky, tři jízdy i finále. Zejména ve třetí jízdě "tahal", neboť věděl, že musí zajet rychleji než Samohýl, který vyhrál také tři jízdy, aby si zajistil pole pozition.
Povedlo se a po startu byl dvakrát vyvezen až k okraji dráhy, ale neubral a venkem se před Samohýla dostal. "Byl jsem si vědom toho, že to musím podržet z kopce a pokusit se být první na výjezdu ke studánce..."
Vašek Fejfar to zvládl a a vyhrál přesvědčivě a s velkým náskokem. Počtvrté z pěti závodů. Štikovská rokle burácela, a to byla pro tohoto jezdce, který si dal dodatečný dárek k šedesátínám, ta největší odměna: "Mám z toho velkou radost, je to můj dík všem, kteří mi fandí a pomáhají. Od kluků z týmu, přes sponzory a další spolupracovníky. Nesmírně si vážím všech," řekl u stupňů vítězů dojatý jezdec.
Václav Fejfar tak vede divizi Touring Autocross o jedenadvacet bodů a hlavně, v Pace vyhrál už pětačtyřicátý závod Mistrovství Evropy, což se doposud nikomu nepovedlo. Teď si evropští autokrosaři dají kratší pauzu a poté vyrazí k šestému závodu do Francie.
Výsledky 5. závodu v Nové Pace:
Junior Buggy: 1. Van der Putten 2. Grencis 3. Ovcharov 6. Novotný 7. Kindl 8. Hartman
Touring Autocross: 1. Fejfar 2. Výborný 3. Brožek
Buggy 1600: 1. Nikodém 2.Schröer 3. Straub
Super Buggy: 1. Kubíček 2. Anacletto 3. Bartelen 5. Štětina 7. Jordák
 
P. Vydra
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447