<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Hvězda Dakaru testovala vůz FABIA R5.

(12.9. 2017)
Hvězda Rally Dakar testovala vůz ŠKODA FABIA R5
 
Automobilový a motocyklový sport se od sebe značně liší a nestává se příliš často, aby se tyto dva světy bezprostředně protnuly. Ovšem tento týden k takovému setkání došlo. Rakouský motokrosař a účastník dálkových soutěží Matthias Walkner dostal možnost otestovat vůz ŠKODA FABIA R5.
Cenné rady Matthiasi při jeho prvním setkání se světem automobilových soutěží předával Raimund Baumschlager, jedenáctinásobný mistr Rakouska v rally a majitel týmu BRR Baumschlager Rallye & Racing.
 
„Jsem obrovský automobilový nadšenec a už dlouho jsem si velice přál, abych mohl otestovat soutěžní auto,“ tvrdí Matthias Walkner. „Splnil se mi sen, když jsem si díky podpoře společnosti ŠKODA Rakousko mohl vyzkoušet špičkový vůz, jakým je FABIA R5. Motocykly samozřejmě zůstávají v nejbližší budoucnosti mou prioritou, ale později bych si život na čtyřech kolech rozhodně uměl představit.“
Jako mistr světa v motocyklových dálkových soutěžích z roku 2015 a druhý muž konečného hodnocení kategorie motocyklistů na Rally Dakar 2017 věděl Walkner o rally mnohé už před tímto testováním. Sám však připouští, že řízení špičkového soutěžního vozu, jako je FABIA R5, s sebou přináší spoustu dalších výzev.
 
 
„Závodění s motocyklem a autem si je v lecčems podobné,“ popisuje Walkner. „Snažíte se jet co nejrychleji, hledáte nejrychlejší stopu a správný brzdný bod. Ale je tu samozřejmě i mnoho rozdílů a já se mám od ‚velkého mistra‘ Raimunda ještě hodně co učit.“
Na Raimunda Baumschlagera udělal Walkner během testu dobrý dojem. Rakouská soutěžní legenda o schopnostech motorkářské hvězdy nepochybuje.
 
 
„Jako každý sportovec se i Matthias rychle učí. Okamžitě dokázal převést mé tipy a pokyny do praxe,“ chválí Raimund Baumschlager. „Kromě toho si na trati počíná velice odvážně. Nemá problémy s pozdním brzděním, ani respekt z vyšších rychlostí. Ovšem já jsem od něj něco takového očekával!“
Je tedy možné, že světy závodění na dvou a čtyřech kolech zase nebudou tak vzdálené jeden od druhého. Každopádně Matthias se za volantem speciálu FABIA R5 brzy objeví znovu. Už nyní je naplánováno další testování a také start v roli předjezdce při ŠKODA Rallye Liezen (29. až 30. září).
Pro Walknera to bude zcela nova výzva, ale s ohledem na jeho zkušenosti a výsledky lze očekávat, že se jí dokáže směle postavit. A kdo ví, třeba jeho závodnická budoucnost bude spojena jak s jednostopou, tak s dvoustopou technikou.
 
 
 
 
 
 
 
 
https://www.skoda-motorsport.com/
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447