<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Jan Kopecký na španělském asfaltu vybojoval druhé místo ve WRC2 .

(8.10. 2017)
Španělská rally: Kopecký nejrychlejšími časy na asfaltu vybojoval druhé místo – nováček Nordgren dojel ve WRC 2 čtvrtý
› Mistr České republiky Jan Kopecký byl na asfaltových rychlostních zkouškách španělské RallyRACC Catalunya, která je součástí mistrovství světa, v kategorii WRC 2 nepřemožitelný
› Finský juniorský šampion Juuso Nordgren skončil při svém fantastickém debutu v týmu ŠKODA Motorsport na čtvrtém místě kategorie WRC 2 s továrním vozem ŠKODA FABIA R5
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Zatímco Jan opět ukázal, že patří mezi nejrychlejší asfaltové jezdce, Juuso naplnil značná očekávání, která na něj byla kladena“

Salou, 8. října 2017 – Během španělské RallyRACC Catalunya, která je součástí mistrovství světa v rally, byla posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ) v kategorii WRC 2 na asfaltových rychlostních zkouškách nejrychlejší. Úřadující mistr České republiky s vozem ŠKODA FABIA R5 zajel ve 14 rychlostních zkouškách v řadě nejrychlejší časy kategorie WRC 2 a vybojoval druhé místo. Posádka Juuso Nordgren/Tapio Suominen (FIN/FIN) dokončila rally při svém debutu v továrním týmu s vozem ŠKODA FABIA R5 v kategorii WRC 2 na čtvrtém místě.
 
 

Během posledního dne španělské RallyRACC Catalunya měřilo šest rychlostních zkoušek celkem 74 km. Prvních 6 kilometrů se jelo za tmy a Jan Kopecký z týmu ŠKODA Motorsport zajel nejrychlejší čas kategorie WRC 2. Za ním dojel jeho mladý týmový kolega Juuso Nordgren. Finský juniorský šampión z roku 2015 se při své první asfaltové rally za volantem továrního vozu ŠKODA FABIA R5 stále lépe adaptoval na rychlé španělské silnice. Po východu slunce Jan Kopecký pod modrým nebem pokračoval ve sbírání nejrychlejších časů na každé z následujících rychlostních zkoušek. Na konci zajel Kopecký 14 nejrychlejších časů v řadě, a to včetně spektakulárního druhého nejrychlejší času celkově před mnoha výkonnějšími vozy kategorie WRC.
Kdyby český šampión během prvního dne neztratil více než minutu tím, že dojel pomalejšího soupeře a musel za ním v prachu dokončit jednu rychlostní zkoušku, mohl by bojovat o vítězství. Celkově vyhrál 14 z 19 rychlostních zkoušek celé rally. „Jsem stále smutný z rozhodnutí pořadatelů, že mi nebyla dána žádná kompenzace za čas, který jsem strávil v pátek v prachu. Ale to je život, i tak jsem si užil nedělní etapu. Myslím, že jsme s Pavlem opět dokázali, že naše ŠKODA FABIA R5 je nejrychlejším vozem kategorie WRC 2. Neudělali jsme žádnou chybu a s naším výkonem jsme spokojeni,“ bilancoval v cíli několikanásobný mistr České republiky.
Jejich mladí týmoví kolegové Juuso Nordgren/Tapio Suominen ubránili čtvrté místo a při svém prvním startu na asfaltové rally za volantem továrního vozu ŠKODA FABIA R5 předvedli vynikající výkon. „Jsem spokojený s průběhem rally a s tím, jak jsem se během jejího průběhu zlepšoval. Musím poděkovat celému týmu ŠKODA Motorsport za podporu a za to, že mi poskytl tak fantastický vůz,“ komentoval svůj výsledek v cíli Nordgren.
Posádka Ole Christian Veiby a Stig Rune Skjaermoen (N/N) nebyla ve Španělsku registrovaná v kategorii WRC 2. Ve třídě RC2 ukázali se svým vozem ŠKODA FABIA R5, nasazeným privátním týmem Printsport, vynikající výkonnost, když skončili třetí za Janem Kopeckým. „Studoval jsem záběry z Janova vozu, abych se naučil něco z jeho jízdního stylu. Byl mimořádně rychlý a já vím, že se mám na asfaltu stále co učit,“ řekla norská hvězda po svém vynikajícím výsledku v Katalánsku. Veiby, který je s týmem MRF ŠKODA stále ve hře o titul v Asijsko-pacifickém šampionátu, bude na nadcházející Britské rally ve Walesu spolu s šampiónem WRC 2 Pontusem Tidemandem a mladým Finem Juuso Nordgrenem součástí továrního týmu ŠKODA Motorsport.
 

„Jan ukázal, že je aktuálně jedním z nejrychlejších jezdců na asfaltovém povrchu, Juuso naplnil očekávání, které jsme do něj vkládali,“ sdělil šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek na stupních vítězů španělské RallyRACC Catalunya ve městě Salou.
Celkové pořadí španělské RallyRACC Catalunya (WRC 2)
1. Suninen/Markkula (FIN/FIN), Ford Fiesta R5, 3.09:43,8 h
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, +31,8 s
3. Guerra/Cué (MEX/E), ŠKODA FABIA R5, +4:38,9 min

4. Nordgren/Suominen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +5:15,7 min
5. Tempestini/Bernacchini (I/I), Citroën DS3 R5, +5:17,8 min
6. Pieniazek/Mazur (PL/PL), Peugeot 208 T16, +7:33,8 min
Celkové pořadí kategorie WRC 2 po jedenácti kolech
1. Pontus Tidemand (S), ŠKODA, 133 bodů
2. Teemu Suninen (FIN), Ford, 85 bodů
3. Jan Kopecký (CZ), ŠKODA, 85 bodů
4. Eric Camilli (F), Ford, 77 bodů
5. Ole Christian Veiby (N), ŠKODA, 68 bodů
Číslo dne: 14
Jan Kopecký byl nejrychlejším jezdcem kategorie WRC 2 na 14 rychlostních zkouškách v řadě, nikdo nebyl v Katalánsku na asfaltu rychlejší než mistr České republiky.
TISKOVÁ ZPRÁVA
ŠKODA MOTORSPORT
Strana 3 z 4
ŠKODA Media Services
skoda-storyboard.com
media.skoda-auto.com, media@skoda-auto.cz
Kalendář FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) pro rok 2017:
Soutěž Datum
Rally Monte Carlo 19.01.–22.01.2017
Švédská rally 09.02.–12.02.2017
Mexická rally 09.03.–12.03.2017
Rallye de France 06.04.–09.04.2017
Argentinská rally 27.04.–30.04.2017
Portugalská rally 18.05.–21.05.2017
Italská rally 08.06.–11.06.2017
Polská rally 29.06.–02.07.2017
Finská rally 27.07.–30.07.2017
Německá rally 17.08.–20.08.2017
Španělská rally 05.10.–08.10.2017
Britská rally 26.10.–29.10.2017
Australská rally 16.11.–20.11.2017
 
 
 

ŠKODA Motorsport:
ŠKODA je v motoristickém sportu úspěšná už od roku 1901. Ať už na okruzích, nebo při automobilových soutěžích – ŠKODA slavila vítězství a zisky titulů na celém světě. Vrcholnými okamžiky v historii značky byl první zisk titulu ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) v roce 2016, jakož i několik vítězství ve FIA Mistrovství Evropy (ERC), ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství (APRC) a v Intercontinental Rally Challenge (IRC), nebo vítězství v Mistrovství Evropy cestovních vozů v roce 1981. ŠKODA několikrát triumfovala i na nejslavnější a nejstarší rally na světě. Na Rally Monte Carlo, která se pravidelně koná od roku 1911, si ŠKODA několikrát dojela pro vítězství ve své třídě.
Rok 2016 tak byl jedním z nejúspěšnějších v historii ŠKODA Motorsport. Ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) získala dvojice Esapekka Lappi/Janne Ferm poprvé titul. Vůz ŠKODA FABIA R5 vyhrál na mistrovství světa celkem deset soutěží ve třídě WRC2. Piloti značky ŠKODA Gustavo Saba a Gaurav Gill vyhráli s vítězným vozem ŠKODA FABIA R5 také kontinentální mistrovství v Jižní Americe a v asijsko-pacifickém prostoru. Násir Al-Attíja triumfoval v Middle East Rally Championship (MERC), a k tomu získal vůz deset národních titulů.
Vůz s pohonem všech kol, vybavený nejnovější technikou, byl mezinárodní automobilovou federací FIA homologován 1. dubna 2015. Nový soutěžní vůz ŠKODA FABIA R5 úspěšně pokračuje v hrdé sportovní tradici značky ŠKODA. Jeho předchůdce, FABIA SUPER 2000, získala na celém světě celkem 50 národních a mezinárodních titulů. V roce 2017 nastupují tovární posádky Pontus Tidemand/Jonas Andersson a Jan Kopecký/Pavel Dresler do vybraných soutěží FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). Kromě toho dvojice Kopecký/Dresler po třech titulech za sebou opět bojuje o první místo v českém mistrovství v rally (MČR).
ŠKODA AUTO
› je jednou z nejstarších automobilek na světě. Společnost založená v roce 1895, v období počátků automobilu, dodnes sídlí v Mladé Boleslavi,
› má v současnosti následující modelové řady osobních automobilů: CITIGO, FABIA, RAPID, OCTAVIA, KAROQ, KODIAQ a SUPERB,
› v roce 2016 dodala zákazníkům celosvětově více než 1 milion vozů,
› od roku 1991 patří koncernu Volkswagen, jednomu z globálně nejúspěšnějších automobilových výrobců. ŠKODA AUTO v koncernovém svazku samostatně vyrábí a vyvíjí vedle vozů také komponenty jako motory a převodovky,
› provozuje tři výrobní závody v České republice; vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále také na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery,
› zaměstnává celosvětově více než 30 000 pracovníků a je aktivní na více než 100 trzích.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447