<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Václav Fejfar vyhrál.

(21.9. 2017)
Fejfar vyhrál i závěrečný závod Mistrovství Evropy
Češi slaví dva tituly.
Ve francouzském městečku Saint Igny skončilo devátým závodem Mistrovství Evropy v autokrosu. Českým barvám přinesl letošní šampionát dva tituly, vítězství v Poháru národů a řadu dalších předních umístění.
Začněme od královské divize Super Buggy. Bernd Stubbe sice ve Francii nevyhrál, ale i třetí místo mu zajistilo další titul. Před ním se umístili domácí Feuillade a největší soupeř Ervins Grencis. Z Čechů vybojovali ve finále osmé místo Roman Keřka a sedmé Jakub Kubíček. A právě on si vedl celkově nejlépe, když mu patří šestá příčka. Petr Bartoš je sedmý, Vladislav Štětina jedenáctý a Roman Keřka dvanáctý.
Radost udělali svým příznivcům jezdci v Buggy 1600. V početné a kvalitní konkurenci vítězstvím v závěrečném závodě potvrdil titul Mistra Evropy Petr Nikodém a na bronzové příčce skončil celkově Milan Vaněk. Hned za ním pak ještě Víťa Nosálek, přestože se v závěru sezóny potýkal se zdravotními problémy.
V Junior Buggy, kde v minulosti startovali převážně Češi, se již schází mezinárodní konkurence a čelo opanovali mistr Justs Grencis a Rusové Furazhkin a Ovcharov. I díky pátému místu ze Saint Igny se stal nejlepším Čechem jičínský Jakub Novotný, kterému patří stejné umístění i celkově. Další mista obsadili Adam a Dominik Prokopovi, devátý je pak Filip Hartman.
 
 
 
Čeští zástupci dominovali v divizi Touring Autocross. Mistrem se stal Aleš Fučík, který kvůli poškozenému autu z Magggiory ve Francii nestartoval. Za ním se umístili Martin Samohýl a Otakar Výborný. Loňský Mistr Evropy Václav Fejfar obsadil i "díky" dvěma neúčastem čtvrtou příčku. Ale poslední dva závody vyhrál. Fejfar navýšil počet vítězství v závodech ME v Saint Igny už na jedenačtyřicet.
Po vítězných trénincích vyhrál i dvě jízdy a posléze finále: "Letošní sezóna byla testovací. Nová Škoda Fabia třetí generace začala v závěru sezóny slušně fungovat a už nyní se těšíme na novou sezónu. V ní se opět pokusím bojovat o evropský titul." Podle informací ze zákulisí bude v sezóně 2018 tato kategorie plechových aut početněji i kvalitněji obsazena. Na domácích tratích čeká na autokrosaře ještě mistrovský závod v Sedlčanech a Setkání mistrů v Humpolci.
Pavel Vydra
zdroj: motormix.cz
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447