<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

V Drnovicích letos tuny bláta.

(27.9. 2017)
Offroaďáky v Drnovicích prověřily tuny bláta
Drnovice 25. září 2017 (okr. Blansko) - Šestý díl OffROAD Maratonu se odjel uplynulou sobotu v pískovně mezi Drnovicemi a Voděrady. Loni se odehrál v oblacích prachu. Letos si ho do sytosti užili milovníci bláta. Jezdce navíc důkladně prověřily výjezdy, sjezdy a terasy, které místní terén nabízí. Náročné podmínky zamíchaly pořadím v závodu a z předních příček odsunuly některé favority. Motorky dovedl do cíle Petr Trávníček, čtyřkolky Ondřej Fišar. Mezi auty dominovalo Autocentrum Luňák, které zvítězilo absolutně o čtyři kola před Offroad centrem Jase. Jen tyto dva týmy pokořily 40kolovou hranici a zbytek závodního pole porazily o více než deset kol.
Drnovice jsou pro závodníky vždy velkým otazníkem. Loni se na dně pískovny zvedl oblak prachu, přes který si „člověk neviděl ani na špičku nosu“. Letos nastal opak. V týdnu před samotnými závody pršelo a jezdci, kteří milují jízdu v blátě, se radovali. Váhali ti, kterým vyhovuje spíše suchá stopa. Jenže offroad je o různorodém terénu a na měnících se površích se ukáže připravenost závodníka i stroje.
 

Depo se v sobotu ráno probudilo do mlhy. Ještě s lehkým bílým oparem se na start v 7:30 vydali motorkáři. Stovka strojů vyrazila do tříhodinovky na 3,3 kilometrů dlouhou trať. Start se oproti minulým ročníkům přesunul na louku nad pískovnou do bezprostředního sousedství depa. Diváci tak měli ke svým favoritům blíže. A naplno fandili již v prvním táhlém výjezdu od startu, který dal mnohým jezdcům zabrat.
Pořádnou kupu smůly si už v prvním kole vybral Lubomír Vojkůvka z Vype racing teamu. Lídr letošní sezony nešťastně spadl, zranil se a závod předčasně ukončil. Této příležitosti naplno využil jeho hlavní rival Petr Trávníček (Moto-Trávníček-Kovoděl Janča), který se dostal do čela a vedení už nepustil. V cíli ale přiznal, že mu Luboše bylo líto, protože se na vzájemné soupeření těšil.

Hned za Trávníčkem se tratí proháněl Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team), který navzdory malému zaváhání udržel absolutní dvojku až do cíle. Trávníček zvládl 35 kol, Chládek o kolo méně. Trojici celkově nejlepších uzavřel Tomáš Coubal (JM Motors) se 33 koly. Všichni jezdci jsou z kategorie mistrovských E2. Nejrychlejší pohárový stroj dovedl do cíle Filip Boháč z TJ Sokol Krásné pole na sedmém místě. Na maratonu nechyběl David Pabiška z Barth Racing, který na české půdě pokračuje v dakarské přípravě. Do tříhodinovky nastoupil s chutí a vzpomínkou na tréninky při svých závodních začátcích, které často probíhaly v pořádném blátě. Klání ale nedokončil kvůli poruše své motorky. Závod starších juniorů byl hlavně ve znamení souboje mezi Alešem Klimešem (ENC Racing) a Kimi Skřivanem z týmu Kdyně. Oba během hodiny zvládli 10 kol. Ale úspěšnější Aleš získal 3minutový náskok.

Čtyřkolkáři ladili své stroje a formu na 11 hodinu. Poté 80 strojů vyrazilo na trať „upravenou“ motorkami. Jezdcům během tří hodin dával zabrat hlavně kopec se sjezdem, ve kterém zůstaly vyjeté hluboké tvrdé stopy daleko od sebe. A právě ony sehrály svoji roli. Rozhodily například jízdu vedoucího jezdce sezony Martina Miřejovského z Teamu Max 2. Ten sice sjezd ustál, ale poranil si nohu a volnější jízdou opustil pozice nejlepších. Místo se stalo osudným i Juraji Vargovi (Varga motorsporst), který do závodu nastupoval se ztrátou pouhého bodu na Miřejovského. Ve svahu se jeho stroj převrátil a slovenský jezdec po kotrmelcích klání ukončil.
Na čelo drnovické tabulky se vyšvihl Ondřej Fišar z Quadu Nová Paka. Závod si vyloženě užíval. Bláto má rád a protože se mu vyhnuly problémy, převzal nejcennější trofej za 36 kol. Výborně zajel také týmový kolega Davida Pabišky Zdeněk Tůma. Skončil na druhém místě absolutně se ztrátou jednoho kola. Zdeněk se připravuje na svoji druhou dakarskou rallye. Přiznal, že čtyřkolku, na které v Americe pojede, rozebral snad do posledního šroubku. A teď ji pečlivě dává dohromady, aby byla stoprocentně připravená na další pořádnou nálož kilometrů.
 
 

Závodnický triumf slavil také Martin Kuchař z Enduro teamu Velká. Vítěz mistrovských veteránů vyjel absolutní bronz. Klání ho bavilo a úspěch přičítal mimo jiné velké dávce štěstí. Hned za ním skončil nejlepší mistrovský stroj 4x4 s Michalem Vágnerem z týmu Čtyřkolky Tišnov. A pátou příčku opanoval týmový parťák Vágnera Adam Bezděk, který v Drnovicích opět zazářil jako junior i mezi staršími soupeři v pohárové třídě quadů nad 500 ccm. Také on byl na konci tříhodinovky skrápěný deštěm, který se motorkářům vyhnul.

Ještě silnější průtrž mračen přišla na starty dětí a mladších juniorů. Jejich trať byla tradičně součástí hlavního závodního okruhu. Ale původní plánovaná trasa se musela kvůli velké náročnosti upravit. Velké uznání si v té chvíli zasloužili nejen samotní závodníci, ale také jejich doprovod, který jim v rámci možností obětavě pomáhal při zaseknutí. Všichni byli od hlavy po paty od bláta. Mezi dětmi na čtyřkolkách byl nejrychlejší Maxmilián Ušela, mladší juniory dovedla do cíle Anna Valinová z Dragos Racing. Obě kategorie na motorce ovládl Jonáš Maur z Hec Klubu Enduro.
 

Proudy vody dělaly vrásky některým automobilovým posádkám. Pokud mohly, vylepšovaly obutí svého vozu. A dopředu si kladly otázku, jak moc lepivé bláto ovlivní výkon jejich aut. Do pětihodinového závodu vyrazily s hodinovým zpožděním. Po motorkách a čtyřkolkách rozježděný výjezd od startu byl pro některé stroje náročným úsekem po celý závod. Zabrat jim dával také sjezd z kopce, který se později kvůli bezpečnosti posádek uzavřel.

Diváci byli od začátku zvědaví, jak dopadne souboj Autocentra Luňák a KB Systemu offroad 1 mezi speciály do dvou litrů. Oba týmy totiž do Drnovic přijely s rovným počtem bodů! Pomyslné sázky se uzavíraly spíše na suzuki buggy Autocentra Luňák s dvoulitrovým motorem. Auto má nejsilnější motor v kategorii a tým s číslem 130 už několikrát předvedl, že v blátě „to prostě umí“. A předpověď se potvrdila. Tým Tomáše Luňáka zvítězil absolutně se 46 koly! Druhý Wings team porazil o neuvěřitelných 23 kol. Modré suzuki se přitom na začátku závodu docela dařilo. Po dvou hodinách Wings krátce řešil elektřinu.
Ale ve 23. kole se začal přehřívat motor, rozbilo se servo čerpadlo a jiskra z něj skočila do výfuku. Posádka rychle vyskočila z hořícího auta a oheň uhasila. Závod pro ni ale skončil. O tři kola méně nakonec nasčítal KB System offroad team 1. Bojoval statečně, jako všichni ostatní. Ale motor o objemu 1.3 ccm jízdu v tuhém blátě nezvládal a suzuki ve 20. kole shořela spojka.

Offroad centrum Jase vyhrálo mezi speciály nad dva litry. V cíli navíc mělo jen o čtyři kola méně než suzuki Luňáků. Dvoučlenná posádka z Land Roveru Defenderu prakticky nevylezla a skvěle se poprala s tratí. Stříbrný KB System offroad team porazilo o 11 kol. Červení dvakrát prorazili pneumatiku svého speciálu K-2 audi. Ještě hodinu před koncem bojovali o první místo v kategorii. Ale při sjíždění z kopce se dostali do vyjetých kolejí a nešťastně skončili zaseknutí v bažině. Vyprošťování trvalo asi 40 minut a bylo drnovickou tečkou. Bronz vydobyl J+M offroad team. Klání ho ohromně bavilo, jen se potýkal s přehříváním motoru.
 

V nájezdu do druhého kola jeho UAZu praskla nová hadička od chladiče. Tu mu rychle půjčil Wings team. Díky provizorní opravě ale teplota motoru byla stále hodně vysoko. Po opravě další hadičky, tentokrát od chlazení oleje, už jel hodně volně. Až mu motor dal v 16. kole stopku.
Broučkovi čtvrtého Wings teamu odešel přední náhon a většinu z konečných 10 kol jel pouze na zadní. Předčasně skončil také kvůli motoru, který byl lehce poškozený už po závodu v Milovicích. A v Drnovicích „odešel“ úplně. Smůlu měl také Wogo team. Hned v prvním kole uvařil motor. Když ho rozchodil, přišel o brzdový třmen. A závod pro něj skončil.
Už dopředu bylo jasné, že buginy tentokrát na úplné špici neuvidíme. Stovky kilogramů nalepeného bláta a vysoké vyježděné stopy jsou pro tyto stroje velmi náročné. Jízdu v drnovickém bahně navíc jezdci přirovnávali k jízdě v hlubokém sněhu. K zemi i na vozy se lepilo jako plastelína.
Vítězný Polaris team skvěle odstartoval. Po odražené gumě měnil přetržený řemen. Poté řešil další defekt a nakonec se mu bláto dostalo do variátoru. Součet 22 kol ale znamenalo zlato v kategorii a maximální spokojenost. Stříbro vybojoval Quad servis Špak – Papá buggy team za 18 kol. Can-Am s číslem 9 potřeboval také výměnu řemenu. Po opravě pokračoval, ale zastavila ho rozbitá poloosa, kterou se týmu v blátě nepodařilo opravit. Bronzový Selm Morava Racing skončil po 2,5 hodinách kvůli variátoru. Do té doby řešil vyzutou gumu a díru v disku. Skončil se 14 koly. Čtvrtý Kovoděl Janča team zvládl 8 kol, pátý Andy Motors Racing o pět kol méně.

Mezi Amatéry probíhal souboj mezi Lego teamem Kdyně a týmem Taurus. Kdyně nakonec porazila svého soupeře o 10 kol. V prvním kole její suzuki sice zapadla. Ale když se zpět dostala do závodní stopy, jela jízdou na jistotu končící nejcennější trofejí v kategorii. Taurus tentokrát získal stříbrný pohár. Problém mu dělaly hlavně hluboké koleje, protože jejich vůz má nízký podvozek. Jak ale prozradil Bohuslav Nechanický, auto na radu soupeřů vylepší, aby i v tomto terénu stačil konkurenci.

Všechny výsledky najdete na www.offroadmaraton.cz.
Další závod se jede 21. října ve Vřesové u Sokolova.
 
 
 

O seriálu OffROAD Maraton
Seriál extrémních vytrvalostních závodů aut, motorek a čtyřkolek je složen z osmi klání v ČR. Pořádá ho 24 hours agency, spol. s r.o. Jedná se o otevřené mistrovství. Motorkáři a čtyřkolkáři jedou závody dlouhé dvě, tři a čtyři hodiny, auta čtyři, pět a deset hodin. Vrcholem závodního umění je 24hodinovka v Dobřanech, která letos v červnu odjela svůj 20. ročník. OffROAD Maraton sdružuje závodníky od dětských po veteránské kategorie. 18 let se na tratích prohání auta, 15 let motorkáři se čtyřkolkáři a 11 let děti a junioři. Více na Offroadmaraton.cz, Facebook.com/Offroadmaraton.cz.
 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447