<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Typický „dakarský“ den pro Bonveráky.

(23.7. 2017)
Teruel, BAJA ARAGON, 23.7.2017
Typický „dakarský“ den za námi
Včerejší den byl na Baja Aragon 2017 nejdůležitější, protože si posádky odjely největší porci – 351 z celkových 545 závodních kilometrů.
Etapu tvořily dva úseky v délce 217 a 134 kilometrů rozdělené padesátiminutovou přestávkou na servis. Pořadatelé tak udělali radost zejména divákům zde v bivaku, kteří mohli z bezprostřední blízkosti sledovat koncert časově limitované práce mechaniků.
Na první měřený úsek vyrazili členové týmu Bonver Dakar Project podle výsledků prologu v pořadí Jarda Valtr, Tomáš Vrátný, Pavel Vrňák a Rafael Tibau. Čekala je technická trať v typicky vyprahlé španělské hornaté krajině. Už v pátek pořadatelé upozorňovali, že si posádky mají s sebou vzít hodně vody, protože v sobotu se očekával horký den.
 
 
Všechny ranní předpoklady se naplnily, a tak po návratu z prvního měřeného úseku piloti shodně potvrzovali, že etapa rozhodně nebyla jednoduchá, pro kamiony místy dost úzká a náročná na brzdy. Jarda Valtr si vedl velmi dobře, držel krok s vedoucím Martinem Macíkem, ovšem defekt levé přední pneumatiky si vybral svoji časovou daň a znamenal pro něj dílčí druhou pozici.
Tomáš Vrátný sice nemusel řešit výměnu pneumatiky, ovšem první úsek si protrpěl díky žaludečním problémům, které jej zhruba od čtyřicátého kilometru provázely. Rafael Tibau přijel do cíle spokojený. Opět si velmi pochvaloval kvality závodní tatrovky. „Za svoji pětadvacetiletou dakarskou kariéru jsem si vybudoval k vozům Tatra velký respekt, ale nikdy by si nepomyslel, že jsou tak dobré. V sobotu jsem měl možnost konečně řídit více ostrých kilometrů“ znovu nešetřil chválou Rafa Tibau.
Největším týmovým smolařem první části byl Pavel Vrňák, kterému se na dvacátém kilometru ulomil kloubek na ovládání řazení. Posádka se tak zdržela opravou a bohužel nestihla časový limit vyhrazený pro první měřenou část. To pro ni bude v konečném důsledku znamenat značnou penalizaci, nicméně posádka si alespoň dojede rallye v tréninkovém režimu, protože ji čeká start na Rallye DAKAR 2018.
Po padesáti minutách v servisní zóně, dělících první část sobotního závodu od druhé, se tedy posádky vydaly do další, 134 kilometrové měřené části. Ta byla sice kratší, ovšem technicky více náročná. Časté změny směru jízdy znamenaly styl „brzda plyn“ a tedy etapu náročnou na brzdy a pneumatiky. S tím se ale na rallye takového typu počítá, takže všechny čtyři týmové tatry prošly pečlivou kontrolou ze strany mechaniků.
 
 
Všechny čtyři posádky přijely do cíle etapy spokojené, piloti si pochvalovali jak náročnost trati, tak i nastavení vozidel. Výsledkem týmové práce je 2. etapové i průběžné umístění Jaroslava Valtra (celková ztráta na vedoucího Macíka 0:12:29, 5. etapové a 3. průběžné místo pro Tomáše Vrátného (+0:41:39) a 5. etapové a 9 průběžné místo pro Rafaela Tibaua (+1:18:17). Tým ADRIA Sedlčany je před započtením penalizace na 6. etapovém a 7. průběžném místě (+1:31:24).
Závěrečná nedělní etapa bude dlouhá 184 km s celkovými 115 km přejezdů. Kamiony budou startovat kolem 12. hodiny a dojezd se předpokládá těsně před oficiálním vyhlášením výsledků v 17:30.

 
Jaromír Martinec, 
 
 
O týmu Bonver Dakar Project
Závodní tým Bonver Dakar Projekt vznikl v roce 2012. V rámci série BAJA RALLY se pravidelně umísťuje na prvních pozicích, nejlepším umístěním na Rallye DAKAR bylo 11. místo v roce 2016 a v Rallye Africa Eco Race 2. místo v roce 2017. Týmu šéfuje Tomáš Vrátný, majitel skupiny společností kolem ČSAD Ostrava a.s., která se zaměřuje na poskytování logistických služeb a služeb zaměřených na servis a péči o nákladní techniku. Do skupiny ČSAD Ostrava patří mj. společnosti ČSAD LOGISTIK Ostrava, NIKEY, KAR GROUP, ADIP nebo francouzský výrobce tlumičů DONNERE.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447