<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Star Rally Historic ovládl Stanislav Budil s BMW.

(27.8. 2017)
Jubilejní desátou Star Rally Historic ovládl Stanislav Budil
Stanislav Budil vylepšil své druhé místo z loňské Star Rally Historic a letošní desátý, jubilejní ročník celkově vyhrál. Na druhém místě jej s minutovou ztrátou následoval Francouz Paul Chieusse, který zlínský závod v minulosti ovládl dokonce dvakrát, a stupně vítězů doplnil Kamil Makuchowski z Polska, který s Hondou Civic VTi patří k zástupcům nejnovějších vozů v poli.
Po polovině soutěže se na vedoucí pozici vyhříval Jan Krejča, jenže rychlostní zkouška č. 5 Březová byla doslova pohřebištěm škodovek – svou stotřicítku definitivně odstavil nejen Břetislav Enge, který se propadal už ke konci předchozí sekce, ale také vedoucí Krejča. Do čela se posunul Budil, a když pak na stejné vložce odstoupil z třetího místa také doposud hodně rychle jedoucí Martin Černý s Ladou VFTS, vypadaly najednou provizorní stupně vítězů docela jinak.
 
 
 
Do elitní trojky poskočil Makuchowski a tato trojice nejrychlejších už pak až do cíle své pořadí nezměnila. Neplatilo to však pro další pozice hned za stupni vítězů – na poslední zkoušce rally se na čtvrté místo probojoval Petr Michálek se suzuki, který za svá záda odsunul Petra Jurečku se subaru.
Do měřené soutěže, která byla druhým rokem zařazena do oficiálního Autoklub Mistrovství České republiky v rally historických automobilů, v pátek nastoupilo devětačtyřicet posádek, cíl jich spatřilo dvacet osm.
X. Star Rally Historic 2017:
1. Stanislav Budil, Petr Vejvoda (CZE, BMW 2002 TI) 1:08:13.4
2. Paul Chieusse, Tezenas du Montcel Guy (FRA, Renault 5 Turbo) + 1:01.9 min
3. Kamil Makuchowski, Wojciech Habuda (POL, Honda Civic VTi) + 1:11,3 s
4. Petr Michálek, Roman Maryška (CZE, Suzuki Swift GTi) + 1:26,2 min
5. Petr Jurečka, Pavel Jurečka (CZE, Subaru Impreza 555) + 1:45,8 min
6. Jiří Daněk, Tomáš Daněk (CZE, Škoda Favorit 136 L) + 2:04,4 min
7. Vratislav Hýbner, Nikola Hýbnerová (CZE, Peugeot 205 GTi) + 2:18,4 min
8. Vladimír Berger, Veronika Kolivošová (CZE, Škoda 130 LR) + 3:18,9 min
9. Petr Farník – Ladislav Zuzánek (CZE, Škoda Favorit 136 L) + 3:32,5 min
10. Jindřich Štolfa – Zdeněk Hawel (CZE, Škoda 130 L) + 4:28,2 min
 
 
 
 
Oficiální konečné výsledky
Pořadatelé Star Rally Historic vydali Oficiální konečné výsledky. Jsou ke stažení na oficiální elektronické vývěsce.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447