<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Stříbro rozhodlo o mistrech

(22.8. 2017)
MM ČR motokros: Stříbro rozhodlo o mistrech
Po pěti letech se v neděli 20.8. vrátil domácí šampionát Buksa/Ados motokros 2017 MM ČR na terén svatého Petra do Stříbra. Početná divácká kulisa shlédla jeden z nejhezčích závodů sezóny a také korunovaci třech nových mistrů republiky!


Pořadatelé z AMK Stříbro za podpory starosty města pana Karla Lukeše, nachystali trať na špičkové úrovni, která jezdce nadchla pro svoji technickou náročnost. Hluboké koleje, legendární skok přes cestu a velmi divoké předjížděcí manévry. To vše nabídlo Stříbro, kde závodům přihlížel i Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. Jezdci předvedli velké bitvy napříč třídami a bohužel i několik pádů s bolestivým koncem, jako byl například pád Martina Fiňka (MX1), nebo Michala Gregora (MX1).

Ženy: Laier nedala šanci
Start ve Stříbře je technicky náročný jelikož po široké startovní rovince následuje úzké esíčko, které rozdělí startovní pole. O kontakt není nouze a již při prvním startu Žen se odehrál hromadný pád právě v této pasáži. Pád se ale vyhnul Steffi Laier (Buksa/Ados KTM Team), která vedla celé pole a za ní se senzačně protáhla Tereza Hromková (HT Group Racing Team) s Barborou Laňkovou (Action Racing Team). Hromková má vynikající starty, ale tempu Laňkové zatím nemůže sekundovat. Na druhé místo se tedy dostala Laňková a v zápětí před Hromkovou šla i Lucie Simonová (Inter Cars MoToman Team).
Favoritka Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team), která v Kaplici soupeřkám ukázala záda, nebyla ve Stříbře v optimální formě a hodně chybovala. I v první jízdě měla nezaviněnou kolizi s Elenou Kapsamer (Motosport Chýnov) a musela dotahovat ze zadu. Laier jízdu ovládla a připsala si dalších 25 bodů. Za jejím blatníkem se do konce první jízdy mnoho neodehrálo a jak odstartovaly, tak dojely. Druhá tedy byla Laňková a třetí Simonová. Krásný souboj o čtvrté místo svedla Hromková s Vítkovou, kdy těsně na cílové čáře byla úspěšnější o 0,2s Hromková.

Druhou jízdu už měla Laier jasný cíl. Zvítězit a získat titul. Tohoto plánu se držela a opět vyhrála stylem start-cíl. Stala se novou mistryní republiky s tím, že jediné tři body za druhé místo jí vzala její krajanka Larissa Pappenmeier (Orion Racing Team). Pappenmeier se možná ukáže i na posledním závodě ve Vranově. Boj o Českou jedničku byl otevřený a za první zatáčkou to vypadalo dobře pro Vítkovou. Tu ale hned překonala Simonová, která pošetřila v první jízdě síly a do druhé jízdy dala vše. Tento tah se vyplatil a v cíli brala druhé místo. Třetí byla Vítková a čtvrtá Laňková. Jejich rozestup se po celou rozjížďku neměnil. Druhá v průběžném pořadí je Laňková a Simonová si upevnila třetí příčku.
 

 
MX1: 4x Michek
Už před závodem byla jistá šance, že by Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) mohl získat titul už po první jízdě. S tím také do jízdy nastoupil a po startu, kde bral holeshot, byl rozhodnutý si dojet pro svůj čtvrtý titul mistra republiky v řadě. Za ním se vyvezl domácí hrdina Rudolf Weschta (Team MAX2) s Tomkem Wysockim (JD191 KTM Racing Team). Diváky překvapil slovenský jezdec Peter Hudák, který se chvíli vezl na čtvrtém místě, než ho předjel Marek Sukup (HT Group Racing Team).
Přihlížející fanoušci sledovali spanilou jízdu Michka, který se nenechal nikým ohrozit a jel si za titulem. Co se dělo za ním, byl jeden z nejhezčích motokrosových soubojů této sezóny. Domácí Weschta držel druhou příčku a za ním dotíral Polák Wysocki. První z Wysockého ataků málem skončil pádem obou dvou, ale Weschta se nenechal rozhodit a jeho útoky odrážel zleva zprava. V rozhodující moment udělal Wysocki drobnou chybu a Weschta se mu vzdálil. V ten moment šel po Wysockim i čtvrtý Sukup. Sukup pár kol zkoušel, kudy útok projde, ale nakonec k ataku nedošlo. Martin Michek si v cíli připsal dalších 25 bodů za vítězství, které mu zajistily titul mistra republiky. Weschta dojel druhý, Wysocki třetí.

Do druhé jízdy už se Michkovi nastupovalo pohodlněji a tak opět vypálil holeshot a za sebou vytáhl Wysockého. Ten chvíli naznačoval, že by se na Michka dotáhl, ale nakonec byl spokojený s druhým místem. Třetí jezdil Tomáš Šimko (GT2 Motorsport) s Weschtou v zádech. Jezdit ale ve Stříbře s Weschtou v zádech je velký tlak. Je to jako byste v zádech měli i dva tisíce diváků. Jenže technicky náročná trať nedávala příliš možností k předjetí, a i když se Weschta opravdu snažil – Šimka nepřekonal.

 Mistr republiky už je znám, ale rozdíl v průběžném pořadí mezi druhým Šimkem a třetím Bartošem je pouze jeden bod. Proto ve Vranově bude zajímavé sledovat právě souboj a medailové pozice v šampionátu. Bez šance na pódium není ani Weschta.
 

 
MX2: Szvoboda musel bojovat
Situace v MX2 se nejlépe vyvíjela pro Bence Szvobodu (Buksa/Ados KTM Team), ten před závodem potřeboval 45 bodů, aby mohl slavit svůj první titul. Jenže cestu mu trochu zkomplikoval Sulivan Jaulin (Buksa/Ados KTM Team), který do první jízdy odstartoval nejlépe a první místo držel. Ze začátku jízdy se druhý držel Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team) a až třetí byl Szvoboda. Szvoboda však útočil z první příležitosti a téměř okamžitě se dostal na druhé místo. Týmové duo pak začalo všem ujíždět.
Na třetím místě se chvíli držel Nedvěd, ale musel se sklonit před Richardem Šikyňou (JD191 KTM Racing Team), který ho překonal ve druhém kole. Rozestupy se po dobu jízdy jen zvětšovaly a jediný, kdo tlačil na pilu, byl Szvoboda. Několik kol do cíle se před ním zasekl jezdec o kolo zpět a Szvoboda za ním chvíli zůstal uvězněn. To znamenalo rozhodující metry pro Jaulina. Druhý tedy byl Szvoboda a několik kol před cílem měl Šikyňa pád a třetí místo bral Nedvěd.

Do druhé jízdy Szvoboda potřeboval už jen 23 bodů, bez ohledu na to, jak dopadne Jaulin. Jenže Szvoboda se rozhodl vyhrát titul ve stylu a od startu nasadil takové tempo, že ho nebyl schopný nikdo akceptovat. Szvoboda jezdil na prvním místě před Jaulinem a Maďarem Imre Vargou. Ihned se mezi jezdci vytvořily rozestupy a jediný kdo postupoval vpřed, byl Nedvěd. Ten tlačil na Maďara, ale moc míst na předjíždění na trati opravdu nebylo a několikrát to vypadalo, že oba skončí v kotrmelcích.
Nestalo se tomu tak, protože Vargovi vypověděl službu stroj a musel ze závodu odstoupit. Na Nedvěda se konci ještě tlačil Šikyňa, ale po pár Šikyňových chybách mu Nedvěd ujel. Jízdu s přehledem vyhrál Szvoboda a oslavil svůj první titul mistra republiky. Druhý dojel Jaulin a třetí Nedvěd. V průběžném pořadí bude ještě boj o třetí místo. Rozdíl mezi třetím Dušanem Drdajem (Yamaha Čepelák Racing Team) a pátým Patrikem Liškou (HT Group Racing Team) jsou pouhé dva body.
 
Veterán: Černý se vrátil na pódium
Poslední dobou se Michalu Kadlečkovi (KRTZ) velice daří starty. I ve Stříbře dokázal odstartovat první před Martinem Žeravou (Team MAX2). Jezdci bojující o třetí místo v šampionátu Georg Hammerl (Motosport Chýnov) a Ivan Černý (Orion Racing Team) odstartovali kolem páté pozice těsně za sebou. Černému se však ve Stříbře dařilo o trochu lépe a rychle se dostal na třetí místo. Hammerl to v cíli dotáhl pouze na čtvrté místo. Na čele zůstal Kadleček jen tři kola, což bylo do doby, než se Žerava dostal do tempa. Poté Kadlečka předjel a zvítězil.

Ve druhé jízdě Žerava nenechal nic náhodě, zařadil vyšší převodový stupeň a od startu do cíle ho soupeři neviděli. Kadleček bral druhou pozici a třetí místo čekalo na jednoho z dvojice Černý-Hammerl. Hammerl byl dlouho na třetím místě, ale v šestém kole ho Černý překonal a vzdálil se. Tím se vyhoupl zpět na třetí pozici v MM ČR. Třída Veterán je poslední třídou, kde ještě není znám mistr republiky. Žeravovi k tomu chybí ještě 8 bodů.

Stříbro nám nabídlo jeden z nejzajímavějších závodů sezóny doprovázeným hezkým počasím. Seriál MM ČR se nyní stěhuje na Moravu do Vranova u Brna, kde 17.9. uzavřeme letošní sezónu a rozluštíme poslední pódiové pozice.
 
 

Výsledky:
MX1
Celkově:
1. Michek Martin (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Wysocki Tomek (3-2, JD191 KTM Racing Team, KTM)
3. Weschta Rudolf (2-4, Team MAX2, Suzuki)
4. Šimko Tomáš (5-3, GT2 Motorsport, Suzuki)
5. Sukup Marek (4-6, HT Group Racing Team, Kawasaki)

Průběžně:
1. Michek Martin 329b.
2. Šimko Tomáš 238b.
3. Bartoš Petr 237b.
4. Weschta Rudolf 214b.
5. Sukup Marek 207b.

MX2
Celkově:
1. Szvoboda Bence (2-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Jaulin Sulivan (1-2, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
3. Nedvěd Jonáš (3-3, Orion Racing Team, KTM)
4. Liška Patrik (4-6, HT Group Racing Team, Yamaha)
5. Drdaj Dušan (5-5, Yamaha Čepelák Racing Team, Yamaha)

Průběžně:
1. Szvoboda Bence 3287b.
2. Jaulin Sulivan 272b.
3. Drdaj Dušan 210b.
4. Šikyňa Richard 208b.
5. Liška Patrik 208b.

Ženy
Celkově:
1. Laier Steffi (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Simonová Lucie (3-2, Inter Cars MoToman Team, Yamaha)
3. Laňková Barbora (2-4, Action Racing Team, Suzuki)
4. Vítková Kristýna (5-3, Yamaha Čepelák Racing Team, Yamaha)
5. Hromková Tereza (4-7, HT Group Racing Team, KTM)

Průběžně:
1. Laier Steffi 347b.
2. Laňková Barbora 282b.
3. Simonová Lucie 270b.
4. Vítková Kristýna 262b.
5. Hromková Tereza 222b.

Veterán
Celkově:
1. Žerava Martin (1-1, Team MAX2, Suzuki)
2. Kadleček Michal (2-2, KRTZ, Husqvarna)
3. Černý Ivan (3-3, Orion Racing Team, KTM)
4. Hammerl Georg (4-4, Motosport Chýnov, Kawasaki)
5. Doppler Daniel (5-6, Motosport Chýnov, Kawasaki)

Průběžně:
1. Žerava Martin 350b.
2. Kadleček Michal 308b.
3. Černý Ivan 233b.
4. Hammerl Georg 229b.
5. Tichý Dušan 205b.

Text: Petr Záruba
Foto: Radek Lavička
Videa ze závodů můžete sledovat zde:
https://www.youtube.com/user/maxmann78

CeskyMotokros.cz
a MotorMIX.cz 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447