<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Buggyra na víkendové Hungarian Baja se dvěmi nováčky !

(11.8. 2017)
Buggyra postaví na Hungarian Baja dva nováčky!
Hned dvakrát během jednoho měsíce se stane cílem týmu Buggyra Racing Maďarsko. Zatímco poslední srpnový víkend budou bojovat tahače na Hungaroringu, již tento pátek vypukne poblíž Budapešti Hungarian Baja 2017.
 Roudnický tým tentokrát vyšle do boje zbrusu novou posádku ve složení Šoltys – Kalina – Šikola, když nováčky Š + Š doplní velezkušený navigátor. „Naše účast na Hungarian Baja má dva hlavní důvody,“ vysvětluje v tomto případě konstruktér David Vršecký. „Potřebujeme prověřit druhého Phoenixe a vyzkoušet možnou dakarskou posádku“. Co se nováčků týče, zatímco Martin Šoltys má zkušenosti se závody v autokrosu, Tomáš Šikola pracuje v roudnickém Buggyra Technology Centru jako mechanik.
 „V případě Šikiho se může jednat pro mnohé o překvapení, ale na základě dosavadních zkušeností jsme usoudili, že zejména na Dakaru může být přínosné, pokud kopilot bude zároveň špičkovým mechanikem. Díky Pepovi Kalinovi máme jistotu, že se kluci v Maďarsku neztratí.“
 
 
 Účastníci závodu se budou muset vypořádat s nástrahami 491 km. Startuje se pátečním prologem (11.4 km), v sobotu následují dvě etapy o délce 136.6 km. Shodnou délku 103.2 km budou mít i obě nedělní etapy. Zatímco v pátečním prologu se budou muset účastníci Hungarian Baja 2017 vejít do časového limitu 30 minut, o víkendu budou mít k dispozici 2:30 hod, respektive dvě hodiny. „Neřekl bych, že se jedeme pouze zúčastnit, ale vítězství není prvořadým cílem,“ prozradil David Vršecký.
 Původně měl na Hungarian Baja startovat rovněž Martin Kolomý, jeho účast ovšem zhatila logistika. Technika z úspěšné Silk Way Rally je totiž stále na cestě. „Možná se to nakonec ukáže být ku prospěchu věci. Martin je sice nezničitelný, na druhé straně proč si neorazit? V září se posadíme na dakarský kolotoč, ze kterého seskočíme v polovině ledna,“ konstatuje David Vršecký.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447