<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Stéphane Peterhansel vyhrál předposlední etapu Silk.

(24.7. 2017)
Peugeot si v dunách vedl dobře a konec Silk Way Rally je na dohled
• Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret vyhráli předposlední etapu Silk Way Rally. Bylo to již 10. etapové vítězství Peugeotu za 13 soutěžních dní. Jejich Peugeot DKR č. 106 se po složité 13. etapě, zahrnující velké duny a mnoho zákrut, které se staly osudovými pro řadu soutěžících, rovněž vyšplhal na pátou příčku v celkovém pořadí.
• Cyril Despres/David Castera dojeli v etapě druzí ani ne dvě minuty za svými týmovými kolegy. Oba Peugeoty DKR dojeli do cíle po široké a otevřené silnici 20 minut před svými nejbližšími soupeři. Zásluhou vynikajícího kombinovaného týmového výkonu to bylo sedmé umístění Peugeotu na prvním a druhém místě v celé soutěži. Despres a Castera teď mají v celkovém vedení pohodlný náskok více než hodiny.
• Peugeoty DKR před zítřejšími oslavami v cíli zítra odpoledne v Si-anu (Xi’anu) čeká poslední stovka soutěžních kilometrů. Bude to druhá nejkratší etapa v celé soutěži ale i jedna z nejvíce rozhodujících. Většinou se pojede ve vyschlých korytech řek a po náročných tratích. Pro „Tým snů“ bude rozhodující koncentrace a obezřetnost.
 
 
 
Fakta dne:
Maximální teplota: 36,6°C
Typ terénu: velké technické duny Největší rychlost: 163 km/h
Jezdci Peugeotu si oddechli, když se překonali poslední den v obtížných dunách Silk Way Rally. Zvládli jej dokonale, neboť dosáhli další umístění Peugeotů DKR na první a druhém místě. Předposlední etapa soutěže se obecně považovala za možná nejobtížnější z celého podniku, ale Peterhansel i Despres si dopřáli silný závěr ve formaci na prvním a druhém místě, neboť oba jezdci se dohodli na jízdě v konvoji.
Na rozdíl od včerejška nedošlo k žádným nečekaným událostem, a byla to tedy dlouhá a navíc nekomplikovaná jízda v délce 318 soutěžních kilometrů, jejímž důsledkem je, že Peugeot se nyní po loňském Despresovu úspěchu ocitá na prahu druhého vítězství v Silk Way Rally v řadě.
Ohlasy
Stéphane Peterhansel, jezdec Teamu Peugeot Total
1. ve 13. etapě/5. v celkovém pořadí (automobily)
„Dnes jsme jeli velmi dlouhou a složitou etapu se spoustou dun, takže jsme si po projetí cílem opravdu oddechli. Nyní cítím únavu. Celou etapu jsem jel s Cyrilem, takže to fungovalo dobře. Můj spolujezdec Jean-Paul odvedl skvělou práci a neuvízli jsme v písku, což je pro nás nejvíce pozitivní. Nakonec jsme tady, blízko cíle soutěže. Tento rekord v počtu vítězných etap Peugeotu je pro mě útěchou. Od okamžiku své nehody, kdy jsem věděl, že již nemohu bojovat o vítězství, jsem měl dva cíle: pomoci mým týmovým kolegům a vyhrávat etapy pro radost.“
Cyril Despres, jezdec Teamu Peugeot Total
2. ve 13. etapě/1. v celkovém pořadí
„Dnešek proběhl dobře, ale byl to velmi dlouhý den při speciální zkoušce. Bylo to celkem víc než pět hodin soutěžní jízdy, což jsme skutečně nečekali. Věděli jsme, že velké duny by mohly být náročné a ukazuje se, že zatřásly s celkovou klasifikací. Myslím, že jsme s Davidem odvedli dobrou práci, takže jsme šťastní! Naše tempo bylo dobré a na dunách jsme se nedopustili žádných opravdových chyb, což bylo nejdůležitější. Jsem vděčný Stéphanovi a Jean-Paulovi, kteří byli opět našimi strážními anděly. Mohu začít pomýšlet na vítězství. Jsem skutečně nadšen, abych rallye dokončil co nejlépe.“
 
 
 
Víte, že?
Si-an (Xi’an, 8,55 milionu obyvatel), kde se zítra bude nacházet cíl rallye, je jedním z nejstarších měst v Číně a hlavním městem provincie Šan-si (Shaanxi). Si-an byl pro obchodníky z Číny tradičně výchozím bodem Hedvábné stezky a je také domovem terakotové armády císaře Čchin Š’-chuang-tiho (Qin Shi Huanga), jenž zemřel v roce 210 př. n. l. Jeho terakotoví vojáci jsou nyní uloženi v muzeu, které je jednou z hlavních turistických atrakcí Si-anu.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447