<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Kopec v Prachaticích ovládli Nevěřil a Komárek.

(9.8. 2017)
Závody do vrchu v Prachaticích ovládli Nevěřil a Komárek
Víkendové závody automobilů do vrchu byly velkým svátkem motoristického sportu, při kterém jejich účastníci prokázali svou odvahu, ale i kvalitní jezdecké umění. Závody se obešly bez zranění, po oba dny kralovali jezdci s prototypy Norma M20FC. V sobotu byl nejrychlejší Dušan Nevěřil, v neděli David Komárek, který si tak zajistil další titul mistra republiky.
Přes sto třicet jezdců se představilo při víkendovém Závodu automobilů do vrchu Prachatice – Libínské Sedlo 2017. Byly to vlastně závody dva, neboť sobotní i nedělní klání se hodnotilo zvlášť, a tak šlo o každou setinku vteřiny. Na tradiční rychlé trati opět ti nejrychlejší jezdci z mistrovství republiky dosahovali rychlostí přes 200 km/h, šanci ale dostali i amatérští jezdci, kteří měli v rámci vložených pohárových závodů možnost vyzkoušet si závodění také se svými slabšími vozy.
Zejména sobotní program byl hodně dlouhý, široké startovní pole při něm absolvovalo dvě tréninkové jízdy a pak i dvě jízdy závodní. Závodníci se snažili ze svých vozů vymačkat skutečné maximum, což mělo za následek také několik technických závad i karambolů, které několikrát klání pozdržely. Vůbec nejrychlejším jezdcem sobotního závodu se stal Dušan Nevěřil se svým prototypem Norma M20FC, který zaznamenal součet časů obou závodních jízd 3:16,69, druhou příčku obsadil Jiří Špalek a třetí dojel Libor Neckář.
 
Nedělní závod poznamenalo především počasí, když již při tréninku byla trať po nočním dešti mokrá. Taktéž před druhou závodní jízdou zapršelo a trať se znovu zpomalila. Vítězný David Komárek si tak (i přes rekordní první jízdu s časem 1:34,65) se svým vozem Norma M20FC Komvet Evo zapsal výsledný čas „pouze“ 3:26,21. Přesto ale jezdec z Vysočiny druhého Nevěřila udolal o tři vteřiny, třetí Špalek byl ještě pomalejší.
 
 
 
Komárek si spravil chuť po sobotním závodě, kdy jej zklamala technika, vítězstvím navíc v předstihu obhájil titul Mistra České republiky v závodech automobilů do vrchu. Pořadatele z PAMK Klatovy však zejména potěšilo, že jejich bezpečnostní opatření byla účinná a veškeré nehody se obešly bez zranění jezdců i diváků, kterých se sešlo u trati požehnané množství.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447