<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Také slovenská rallyešpička míří do Hustopečí.

(9.6. 2017)
Slovenská špička míří do Hustopečí
AGROTEC PETRONAS Syntium rally 2017, ve dnech 16. – 17. června 2017, bude shodně čtvrtým podnikem českého šampionátu TrueCam MČR v rally a slovenského MSR v rally. V případě našich východních sousedů se dokonce bude v Hustopečích bojovat o body v každé dílčí etapě.
Loňské spojení hustopečských pořadatelů a slovenské federace SAMŠ mnohé překvapilo. Slovenské posádky v minulosti spíše směřovaly k bojům o mistrovské body do Maďarska či Polska, zařazení AGROTEC PETRONAS Syntium rally se stalo určitou prvotinou, na které chtěly obě strany začít dále stavět. A protože se soutěž vydařila, na jihu Moravy se zalíbilo i posádkám, nic nebrání pokračování vzájemné spolupráce.
„Loňské slovenské hodnocení bylo výborné, a tak jsme se na sklonku roku potkali se zástupci slovenského SAMŠu v čele s Gabrielou Szczeczinovou a domluvili se, že půjdeme společně dál. Naší snahou je start slovenských účastníků v Hustopečích co nejvíce ´zkomfortnit´, nabídnout pořadatelsky přátelský formát. Jen mě trochu mrzí, že letos u nás nepojede slovenský národní pohár, na druhou stranu jsou Hustopeče započítávány do MSR v rally historiků,“ naznačuje šéf organizačního týmu Martin Rada.
 
 
Slovenský šampionát má zatím odjety tři podniky. A zdá se, že natipovat toho, kdo se na konci roku může stát šampionem, je sázkou do loterie. A právě hustopečský „dvojzávod“ může v tomto směru hodně napovědět. Na startu totiž nebude chybět osm jezdců z první desítky průběžného pořadí slovenského šampionátu, v čele s třemi letošními vítězi. Martin Koči se radoval v Rožňave, Pavel Valoušek v Prešově a Polák Grzegorz Grzyb naposledy při Rally Tatry.
„Na Rally Hustopeče se už velmi těším. Bude to výzva, neboť počítám s tím, že se pojede hodně rychle. Srovnání s českou špičkou bude určitě zajímavé, na druhou stranu bych nechtěl nějak příliš riskovat. Musím myslet hlavně na slovenský šampionát, kde zatím vedeme. Proto je momentálně těžké určit, kde se asi můžeme ve výsledcích pohybovat. Tamní šotolinové pasáže budou svým způsobem zpestřením, jen doufám, že se nebude moc prášit,“ říká před startem aktuální jednička MSR v rally Martin Koči, jenž pilotuje vůz Škoda Fabia R5.
Výborné výkony ovšem v Hustopečích pravidelně předvádí úřadující slovenský šampion a aktuálně druhý jezdec slovenského mistrovství Pavel Valoušek, jenž odstartuje s vozem Ford Fiesta R5 v barvách Icari Rally Teamu.
 
 
„Samozřejmě se těšíme jako každý rok. Konkurence zde bude obrovská, což je pro sport a diváky velice dobře. Hustopečská rally je specifická tím, že posádka musí být adaptabilní, rychle předpovídat a přizpůsobit se danému povrchu, který zde tvoří převážně asfalt a šotolina. Pro nás je prioritou hlavně slovenský mistrák. Proto budeme chtít využít relativní výhody domácího prostředí, abychom v Hustopečích získali maximum bodů,“ věří otrokovický jezdec.
Pořádně rozjetý ovšem bude i Grzegorz Grzyb, jenž týden po těsném vítězství v Tatrách získal bronz na slavné Akropolis rally (ERC).
Ze Slovenska pak míří do Hustopečí i jediná kompletně dámská dvojice Michaela Debnárová – Lucia Laurincová.
„S jistotou vím, že to pro nás bude nová zkušenost. Hustopeče jsou prý moc pěkný závod, jezdí se ve vinicích, částečně na šotolinovém povrchu. To pro nás bude výzva. I když na Slovensku startujeme ve třídě 5, naše clio zůstává v enkové specifikaci, takže pro nás bude zajímavé i porovnání s českou konkurencí třídy 8,“ těší se do Hustopečí Michaela Debnárová.
 
 
„Těším se na atmosféru závodu, lidi, náš tým a samozřejmě na vlastní závodění. Osobně jsem v Hustopečích nikdy nestartovala, ale slyšela jsem, že nás čeká krásný, ale také dost náročný podnik. Povrchy rychlostních zkoušek jsou různorodé, což pro nás bude zcela něco nového. Právě na to se musíme při seznamovacích jízdách pořádně připravit,“ doplňuje navigátorka Lucia Laurincová.
 
Průběžné pořadí MSR po 3. závodě:
1. Martin Koči 80, 2. Pavel Valoušek 74, 3. Grzegorz Grzyb 72, 4. Vlastimil Majerčák 47, 5. Tomáš Kukučka 44, 6. Igor Drotár 41, 7. Tomáš Ondrej 40, 8. Peter Gavlák 36, 9. Jaroslav Melichárek 33,10. Tomáš Konečný 23
 
Více informací k soutěži bude postupně zveřejněno na oficiální stránce www.agrotecrally.cz, řada novinek bude dostupná i na facebookovém profilu Agrotec rally Hustopeče.
AGROTEC PETRONAS Syntium rally Hustopeče, tiskový servis
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447