<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Italské mistrovství Gruppo Peroni již o víkendu v Brně!

(6.6. 2017)
Italské mistrovství Gruppo Peroni
Comeback temperamentních závodů na Masarykův okruh
Brno – Nejen italští závodníci, ale i zkušení jezdci z celé Evropy dorazí o víkendu 10. a 11. června na Masarykův okruh. V rámci šampionátu Gruppo Peroni se představí piloti cestovních, GT a historických vozů. Závodní víkend lze považovat za znovuobnovenou premiéru – Gruppo Peroni se do Brna vrací po deseti letech.
Pro jezdce šampionátu je závod na Masarykově okruhu jediným, který v sezóně absolvují mimo Itálii. „Pro týmy národní série nikdy není jednoduché vycestovat za hranice. Přesto se nám podařilo dát dohromady velmi zajímavý závodní víkend s atraktivní startovní listinou. Na místní trať se těšíme. Je dlouhá, široká a hlavně rychlá. Zkrátka nabízí všechno, co má správný závodní okruh mít,“ jmenuje hlavní pozitiva jediné zahraniční zastávky prezident závodu Sergio Peroni.
Tříhodinová vytrvalostní bitva
Diváci se mohou těšit na pět vypsaných kategorií, kterým dominuje tříhodinový vytrvalostní závod. V něm se objeví cestovní, GT a sportovní vozy. „Stroje těchto tříd pojedou společně, byť bodování bude samostatné. Během 3 hodin, po které závod trvá, musí týmy absolvovat dvě zastávky v boxech, při kterých se vymění řidiči,“ představuje klání manažerka závodu Jana Božková z Automotodromu Brno.
Na startovním roštu se objeví favorité na celkové vítězství v šampionátu. V tzv. Gold Cupu, který je vyčleněn pro závody GT vozů, to bude například dvojice bratrů Zumsteinových v Mercedesu GT, kteří stylem start-cíl zvítězili v prvním závodě sezóny na trati v Mugellu. Konkurencí jim budou především držitelé loňského titulu Biter a Kocabiyik pilotující BMW Z4.
 
 
Na startovní listině nechybí prototypy ani historické vozy
Piloti startující v tzv. Master Tricolore Prototipi za sebou mají už dva domácí závody. Bude zajímavé sledovat, jak neznámá trať ovlivní jejich výkony. Součástí Gruppo Peroni je i oficiální italský šampionát historických vozů. Díky tomu závod disponuje dostatečnou autoritou, aby se ve startovní listině objevily ikonické vozy, jako jsou Porsche 935 Turbo, Jaguar typu E nebo auta specializovaných britských značek TVR a Davrian.
O vítězích továrních pohárů rozhodne řidičský um
Renault Clio Cup a Entry Cup, kterého se účastní pouze vozy Renault Twingo. Tyto dvě kategorie jsou lákavé především tím, že všechny stroje pohání identické motory. Tovární poháry při Gruppo Peroni tak nabízejí velmi soutěživé a náročné prostředí. Proto se jich rádi účastní přední italští piloti GT vozů. Pro diváky to znamená atraktivní podívanou plnou předjížděcích manévrů.
Vstupné za stovku a velkoplošná obrazovka v cílové rovince
V sobotu i neděli mohou diváci navštívit otevřené přírodní tribuny C a F a sedadlové tribuny u cílové rovinky T3 a T5. Přístupný bude i paddock. Detailní přehled o dění na trati zaručí velkoplošná obrazovka umístěná naproti sedadlovým tribunám. Jednodenní vstupné činí 100 korun, parkovné je zdarma.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447