<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Dan Michl kromě vítězství v ME sk. E2-SH absolutně pátý na Ecce!

(8.6. 2017)
MICHL MOTORSPORT na Ecce Homo 2017
První červnový víkend v motoristickém vrchařském kalendáři už dlouhá léta patří jedné z nejstarších tratí Evropy, šternberskému závodu do vrchu nazvanému Ecce Homo. Letošní závod, který se opět jel v rámci závodů Mistrovství Evropy jak moderních, tak historických automobilů do vrchu, si tradičně nenechal ujít ani tým Michl Motorsport.
Do sobotních sluncem zalitých tréninků nastoupily tři naše vozy - dva historické automobily z 2. poloviny minulého století, zářivě žluté Porsche 911 RS v kategorii 2 s Josefem Michlem za volantem a formule MTX 1-03 pilotovaná v kategorii 5 Ondrou Chytilem, a konečně Dan Michl, který bojoval mezi moderními vozy ve skupině E2-SH se svým černým Lotusem Elise.
Nedělní závod odstartoval opět do slunečného dne a Josef Michl se vydal na horkou osmikilometrovou trať svádět souboj s časem a hlavně největším konkurentem Guilanem Palmierim v ne příliš často vídaném voze De Tomaso Pantera. Porsche 911 RS, zřejmě aby dostálo svému názvu, se na rozehřátých pneumatikách vrhalo do zatáček s obrovským nadšením, až mu klouzal zadek - což ocenili diváci, ale jezdec za volantem a neúprosná časomíra už méně, a tak si Josef Michl nakonec odvezl z Ecce Homo pohár za druhé místo v Mistrovství Evropy právě za vítězným Palmierim a před třetí Míšou Vondrákovou.
 
VIDEO : https://www.youtube.com/watch?v=iu87FdncihE
 

Závodní jízda kategorie 5, kde startoval Ondra Chytil v bílé formuli, také nebyla dramat prostá, ale pro náš tým všechno dopadlo dobře - i Ondra nakonec odjel ze Šternberka s pohárem za evropské druhé místo absolutně a také za 1. místo ve třídě.

Ale to už se nad Šternberk začaly stahovat černé mraky a bylo jasné, že druhá půle závodního pole, tedy všechny moderní vozy, pojedou na vodě. Rozpálenou trať asi půl hodiny chladil silný déšť a vítr a totální změna situace tak hodila jezdcům vidle do první jízdou ověřeného a vyzkoušeného nastavení jejich vozů. Všichni nechali stát auta bez kol na špalkách, členové týmů se rozbíhali po trati zjišťovat kde je kolik vody, závodníci s telefonem u ucha sháněli informace od kolegů, kteří už vyjeli nahoru, přes internet proběhlo různými komunikačními kanály nespočet fotek snad všech částí trati, až se nakonec všichni museli nějak rozhodnout a nastoupit na start do druhé závodní jízdy.

Dan Michl po náročném rozhodování a několikerém přezouvání v průběhu posledních desítek minut před odjezdem nakonec na svoje černé auto obul zvláštní kombinaci - jedny suché a jedny mokré pneumatiky, a vyrazil na start do boje s časem a svými soupeři. Po průjezdu cílem pak následovala už jen obrovská radost celého týmu - Dan byl nejrychlejší a získal tak nejcennější první místo!
 
 

Po dojezdu zbytku startovního pole, tedy nejrychlejších jezdců skupin GT, D/E2-SS, CN a zejména E2-SC se tým radoval znovu - důsledkem zhoršených podmínek na trati byla opatrnější jízda jezdců se silnými vozy a Dan Michl si tak kromě vítězství v mistrovství Evropy své skupiny E2-SH odvezl i absolutně páté místo v celkovém pořadí.

Náročný víkend ve Šternberku tedy pro Michl Motorsport skončil velmi úspěšně a tým je nabitý pozitivní energií do dalších závodů, které jej čekají už tento týden v německém Glasbachu.
 
zdroj: motormix
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447