<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Dakar 2018: Tajemná trať Marca Comy.

(10.5. 2017)
Blog Josefa Kaliny: Tajemná trať Marca Comy
     S Marcem Comou se mi dobře povídá, a tak z něho při propagačních tiskovkách ASO (organizátor Dakaru) vždycky vytáhnu něco navíc, co se oficielně nepublikuje. Oba jsme bývalí (?) závodníci, a to vyvolává vzájemné sympatie i mezi celoživotními soupeři, natož mezi starým kamioňákem a stále ještě mladým motorkářem, nyní sportovním ředitelem Dakaru. Já vím, že on mi spoustu věcí nemůže říct a on ví, že já to vím. Je to taková diplomatická hra jménem „chytrému napověz.“

     Nad tratí čtyřicátého Dakaru 2018 jsem už mudroval na těchto stránkách několikrát a tak mě docela zajímalo, jestli její stavitel postupoval stejnou logikou jakou já jsem, čistě virtuálně, předpokládal. Výchozí podmínky jsem znal, a není na nich nic, co by nedokázal popsat každý fanda téhle akce. Úplně prostě se situace dá vyjádřit větou: buď bude čtyřicátý ročník úžasný, nebo půjde celá akce do háje.
Marc Coma i jeho nadřízení, majitelé ASO, to moc dobře vědí a aby se vyhnuli maléru a současně využili omezené podmínky v Jižní Americe, zapnuli mozky a vymysleli docela zajímavou trať. Její etapové body známe, ale to je všechno. Co se skrývá mezi nimi je právě to, co jsem chtěl z Marca, alespoň orientačně, vytáhnout.
 
     Co se týče peruánských etap, do kterých je zkoncentrována prakticky celá první polovina soutěže, nedozvěděl jsem se nic světoborného. Písek a duny! To známe. Oba okruhy (z Pisca a San Juanu de Marcona) budou noční můrou pro ty, kteří duny moc neumějí, a protože se pojedou hned na začátku (2. a 4. etapa) můžou hodně pročistit závodní pole. Kromě potíží s průjezdem budou notně okořeněny navigačními chytáky.
Na moje sentimentální nářky nad absencí slavného krkolomného sjezdu k Tichému Oceánu v Iquiqué jsem se dozvěděl, že několik podobných atrakcí objevili v Peru a že se nikdo rozhodně nebude nudit. Hodně náročné budou i dvě rychlostní vložky z Arequipy do La Paz, kdy se peloton vyškrábe téměř od moře až do andských čtyřtisícovek.
     Bolivii všichni loňští i letošní účastníci znají a bude opět záležet na počasí. Organizátoři ji považují tak trochu za nevyhnutelné zlo, na druhou stranu ovšem za výhodu spojenou s nadšeným přijetím Bolívijců a přízní jejich kvazi-komunistického vládce Evo Morálese. Tak tam alespoň namalovali jenom dvě etapy, i když dost dlouhé. Takový kompromis.
     A už jsme v naší takřka rodné Argentině se šesti opravdu těžkými etapami. Nejprve klasické průjezdy horami, vyschlými řečišti a kaňony, potom podhůří s pískem a prachem „fech-fech“. Všechno ve čtyřicetistupňovém vedru. Kdo se v Bolivii nachladil, tady se určitě vypotí. Oblasti kolem Belenu, Fiambaly a San Juanu jsou po všech stránkách nepříjemné a všichni už tam přijedou hodně unaveni.
     Vtipný je konec soutěže. Namísto formální rychlostky někde mezi loukami u Buenos Aires, pojede se okruh v kopcích kolem Cordoby a nebude to jenom nějaká „mávací etapa“. Dvě stě kilometrů v náročném technickém terénu může, při malém časovém rozdílu aspirantů na umístění, ještě promluvit do pořadí. Prostě napětí až do konce.
      Jsme samozřejmě teprve v dubnu a PR akce pořadatele jsou jako vždy bombastické. Nicméně se mi zdá, že plán příštího Dakaru je hodně seriozní. Trať bude od začátku do samého konce extrémně náročná a snaha pořadatele vrátit zběsilému rychlostnímu off-road závodu prvek navigační soutěže je mně, celoživotnímu navigátoru, nesmírně sympatická. Tak jenom aby se ty dobré úmysly vydařily. Aby nebyla v Peru revoluce, aby v Bolivii moc nepršelo a inflace argentinského peseta nepřekročila únosnou míru.
     Pořádat takové závody prostě není jednoduché a během roku se může ledacos stát. Jedno je však jisté. Ten usměvavý, několikanásobný vítěz Dakaru Marc Coma má v rukávu ještě nějaké pěkně utajené trumfy.
 
 
Buggyra
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447