<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Dakar 2018: Tajemná trať Marca Comy.

(10.5. 2017)
Blog Josefa Kaliny: Tajemná trať Marca Comy
     S Marcem Comou se mi dobře povídá, a tak z něho při propagačních tiskovkách ASO (organizátor Dakaru) vždycky vytáhnu něco navíc, co se oficielně nepublikuje. Oba jsme bývalí (?) závodníci, a to vyvolává vzájemné sympatie i mezi celoživotními soupeři, natož mezi starým kamioňákem a stále ještě mladým motorkářem, nyní sportovním ředitelem Dakaru. Já vím, že on mi spoustu věcí nemůže říct a on ví, že já to vím. Je to taková diplomatická hra jménem „chytrému napověz.“

     Nad tratí čtyřicátého Dakaru 2018 jsem už mudroval na těchto stránkách několikrát a tak mě docela zajímalo, jestli její stavitel postupoval stejnou logikou jakou já jsem, čistě virtuálně, předpokládal. Výchozí podmínky jsem znal, a není na nich nic, co by nedokázal popsat každý fanda téhle akce. Úplně prostě se situace dá vyjádřit větou: buď bude čtyřicátý ročník úžasný, nebo půjde celá akce do háje.
Marc Coma i jeho nadřízení, majitelé ASO, to moc dobře vědí a aby se vyhnuli maléru a současně využili omezené podmínky v Jižní Americe, zapnuli mozky a vymysleli docela zajímavou trať. Její etapové body známe, ale to je všechno. Co se skrývá mezi nimi je právě to, co jsem chtěl z Marca, alespoň orientačně, vytáhnout.
 
     Co se týče peruánských etap, do kterých je zkoncentrována prakticky celá první polovina soutěže, nedozvěděl jsem se nic světoborného. Písek a duny! To známe. Oba okruhy (z Pisca a San Juanu de Marcona) budou noční můrou pro ty, kteří duny moc neumějí, a protože se pojedou hned na začátku (2. a 4. etapa) můžou hodně pročistit závodní pole. Kromě potíží s průjezdem budou notně okořeněny navigačními chytáky.
Na moje sentimentální nářky nad absencí slavného krkolomného sjezdu k Tichému Oceánu v Iquiqué jsem se dozvěděl, že několik podobných atrakcí objevili v Peru a že se nikdo rozhodně nebude nudit. Hodně náročné budou i dvě rychlostní vložky z Arequipy do La Paz, kdy se peloton vyškrábe téměř od moře až do andských čtyřtisícovek.
     Bolivii všichni loňští i letošní účastníci znají a bude opět záležet na počasí. Organizátoři ji považují tak trochu za nevyhnutelné zlo, na druhou stranu ovšem za výhodu spojenou s nadšeným přijetím Bolívijců a přízní jejich kvazi-komunistického vládce Evo Morálese. Tak tam alespoň namalovali jenom dvě etapy, i když dost dlouhé. Takový kompromis.
     A už jsme v naší takřka rodné Argentině se šesti opravdu těžkými etapami. Nejprve klasické průjezdy horami, vyschlými řečišti a kaňony, potom podhůří s pískem a prachem „fech-fech“. Všechno ve čtyřicetistupňovém vedru. Kdo se v Bolivii nachladil, tady se určitě vypotí. Oblasti kolem Belenu, Fiambaly a San Juanu jsou po všech stránkách nepříjemné a všichni už tam přijedou hodně unaveni.
     Vtipný je konec soutěže. Namísto formální rychlostky někde mezi loukami u Buenos Aires, pojede se okruh v kopcích kolem Cordoby a nebude to jenom nějaká „mávací etapa“. Dvě stě kilometrů v náročném technickém terénu může, při malém časovém rozdílu aspirantů na umístění, ještě promluvit do pořadí. Prostě napětí až do konce.
      Jsme samozřejmě teprve v dubnu a PR akce pořadatele jsou jako vždy bombastické. Nicméně se mi zdá, že plán příštího Dakaru je hodně seriozní. Trať bude od začátku do samého konce extrémně náročná a snaha pořadatele vrátit zběsilému rychlostnímu off-road závodu prvek navigační soutěže je mně, celoživotnímu navigátoru, nesmírně sympatická. Tak jenom aby se ty dobré úmysly vydařily. Aby nebyla v Peru revoluce, aby v Bolivii moc nepršelo a inflace argentinského peseta nepřekročila únosnou míru.
     Pořádat takové závody prostě není jednoduché a během roku se může ledacos stát. Jedno je však jisté. Ten usměvavý, několikanásobný vítěz Dakaru Marc Coma má v rukávu ještě nějaké pěkně utajené trumfy.
 
 
Buggyra
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447