<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Lackovo krocení rychlosti u rudého býka. A ZASE ty podivnosti!

(17.5. 2017)
Lackovo krocení rudého býka: Umění konat!
Být Adamem Lackem, po prvním podniku ME tahačů v Rakousku rychle balím a ujíždím domů. Během jízdy pak ovšem ve mně bude s přibývajícím časem v čím dál, tím větší míře převládat pocit dobře vykonané práce.
 Závodění aut všeho druhu je totiž vedle jezdeckých schopností o technice. Takový Fernando Alonso by mohl, nejen letos, vyprávět! V truck racingu navíc do hry vstupuje technické omezení v podobě maximální možné povolené rychlosti 160 km/h. O tom by mohl pro změnu v rámci hodnocení svých soubojů s Heinzem Wernerem Lenze z druhé poloviny 90. minulého století vyprávět Martin Koloc.
Příběh, kdy, na - jeden závod - dorazil s certifikovaným zařízením na měření rychlosti nezávislý expert prokázal, že německý sok jede podstatně nad povolenou hranicí, nicméně pořadatelé mu vysvětlili, že pravdu mají vždy jen oni, vešel do dějin truckracingu. Nějak podobně to dopadlo letos v Rakousku.
 
 

Závodní víkend tak trávil Adam v nezáviděníhodném módu. Člověk se cítí ve formě, auto jede. Do toho ovšem od prvního momentu pochybnosti, co ukáže premiérově zkoušený systém měření rychlosti? Nakonec ukázal například po vyhraném nedělním pole position, že se start z prvního místa nekoná a horký adept na zisk titulu odstartuje z vůbec nejméně výhodné pozice.
Důvodem byl nesoulad mezi zařízeními měřícími rychlost v autě a na okruhu. Co s tím ? Hodit vše za hlavu a připravit se na další závod. Snadno se to řekne, mnohem hůře vykonává!
A právě ve schopnosti konat je velká síla Adama Lacka. Přes veškeré peripetie takt nakonec jezdec Buggyry dokázal vytřískat z minima maximum, z možného nemožné v podobě 34 bodů. Opět se prokázalo, že opravdu velkého jezdce nedělá schopnost vítězit v okamžiku, kdy jde všechno podle plánu, ale schopnost vzepřít se, v tomto případě nepřízni technického osudu. A tom by to mělo být!
 
 
 
 
http://www.buggyra.com/ 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447