<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Neděle Adama Lacka v Misanu přinesla dvakrát ZLATO!

(29.5. 2017)
Lacko se třemi výhrami v Misanu ujímá vedení!
Druhý podnik v italském Misanu jednoznačně opanoval Adam Lacko, když dokázal vyhrát nejen oba měřené tréninky, ale hlavně pak celkem tři ze čtyř závodů. V celkovém pořadí se ujímá vedení.
 
NEDĚLE
SUPERPOLE
V nedělním super-pole si Adam Lacko zajistil pole position ihned v prvním kole, kde zajel nejrychlejší čas celého víkendu 2:02,594, který už se nepodařilo nikomu překonat. „Skoro jsem ani napětím nedýchal. Nelze být spokojenější,“ uvedl Adam k nejrychlejšímu zajetému času tohoto víkendu. Enes Draganovič sahal po první desítce, ale z důvodu sražených kuželek mu byly dva nejlepší časy anulovány a do závodu vyrazil z šesté řady.
 
 
Pohárový závod 3
První sobotní bodovaná jízda se nesla ve stejném duchu jako předchozí den. Adam Lacko před sebe od startu, až do cíle nikoho nepustil a zajistil si tak druhé vítězství. „Na startu mě lehce pomohl Kiss, který se dotahoval na Hahna a já měl lehčí cestu se usadit ve vedení. Pak už to byla pohoda, vše fungovalo na jedničku,“ komentoval třetí závod víkendu Adam. Enes Draganovič dokončil závod na devátém místě, které zároveň znamenalo stříbrnou pozici v Promoters Cupu. „Umístění v první desítce mě těší, jen je škoda, že to bylo těsně pod osmým místem. Jeden pohár mám, tak jsem spokojený,“ hodnotil svou jízdu slovinský jezdec.
Pohárový závod 4
Do posledního závodu víkendu vyrážel jediný český jezdec ve startovním poli ze čtvrté řady. Od začátku na něm ale bylo vidět, že dvě první a jedno třetí místo mu nestačí. V jednoznačně nejdramatičtějším závodě víkendu se posouval kolo za kolem v před, až se v šestém kole ujal vedení, které už nepustil. „Největší obavy jsem měl, když šel Lenz po startu do hodin a najednou se proti mně z kouře vynořilo jeho auto. Jen tak tak jsem se vyhnul čelnímu nárazu.
Mám z vítězství obrovskou radost, o to víc, že jsem startoval z osmého místa,“ hodnotil poslední závod v tu chvíli již lídr evropského šampionátu tahačů. Slovinský jezdec se pohyboval v průběhu závodu v první desítce, nakonec se ale propadl a cílovou pásku protnul na jedenáctém místě.
„Truck racing je tvrdý sport a musím si zvyknout, že drobné kontakty auta snesou. Jinak jsem si závod užil,“ uvedl Enes Draganovič na konci závodního víkendu.
 
 

Buggyra
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447