<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

TK: SLEPÍ VRAZI - Osvětově edukační kampaň zaměřená na problematiku zraku řidičů

(26.5. 2017)
V České republice je přes 6 000 000 aktivních řidičů, přičemž každý řidič má ze zákona povinnost dvou očních vyšetření u odborníka – při žádosti o vydání řidičského průkazu a následně při dosažení 65 let věku.
V roce 2016 se stalo 98 864 dopravních nehod. Z důvodu snížené viditelnosti na cestách zemřelo 114 osob, tedy 21 procent z celkového počtu usmrcených (545 osob). Pod vlivem alkoholu zavinili řidiči 4 373 nehod, pod vlivem drog zavinili řidiči 251 nehod, zemřelo kvůli tomu 62 osob
Ale kolik nehod zavinili řidiči proto, že mají vadu zraku a sami to neřeší?
 
V letech 2011 – 2014 proběhlo několik etap orientačního měření zraku u dospělé populace v ČR.
 • Každý pátý vyšetřený, který byl zároveň řidič, má vadu zraku a neví o ní. Tedy nepoužívá žádnou oční korekci.
 • Více než 40 procent řidičů bylo na oční prohlídce před pěti a více lety / s očima bychom se měli odborníkům svěřit alespoň jednou za dva roky.
 • Zhruba 8 procent řidičů mělo tak závažnou poruchu zraku, že by za volant vůbec neměli usedat!
Statistika ukazuje, že špatně vidící řidič může být stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy. Zhoršené vidění znamená výrazně delší reakční dobu, kterou řidič potřebuje, aby se přizpůsobil nenadálé situaci při řízení (předjíždění cyklisty, chodce, vyhýbání se překážkám, odbočování apod.). Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Tyto vady zraku způsobují nejrůznější míru rozostření. Další nebezpečnou skupinou jsou řidiči, kteří mají malé zrakové vady a neřeší je, protože je nepovažují za problém.

Proto vznikla osvětově edukační kampaň SLEPÍ VRAZI zaměřená na problematiku zraku řidičů a nebezpečí řízení za zhoršené viditelnosti. Jejím cílem je informovat řidiče o nebezpečí špatného vidění za volantem. S kampaní se proto můžete setkat na různých motoristických akcích:

 • Roadshows po motoristických akcích - příležitost pro orientační měření, při němž se prověří základní parametry vidění.
  • XI. sraz a výstava historických vozidel
  • Motoristická slavnost Legendy
  • Barum Czech Rallye Zlín
  • Zlatá přilba
 • Účast na akcích projektu Road Safety
 
foto 3 foto 4 foto 2 foto 1
           
Luboš Kijac
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447