<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Návrat Antonia Albaceteho .

(16.4. 2017)
Albacete se vrací, Lacko jeho comeback vítá!
Stará a nutno říci úspěšná láska, nerezaví, chtělo by se říci v souvislosti s návratem Antonia Albaceteho do letošního ME tahačů. Po loňské absenci totiž spojil trojnásobný mistr starého kontinentu své síly s týmem Truck Sport Bernau.
 
A byla to právě spolupráce s Bernauem, mistrem Evropy třídy Race Truck z let 2001 a 2003, která stála za ziskem Albaceteho tří titulů mistra Evropy (2005-2006, 2010) a pěti druhých míst (2007, 2009, 2011 – 2013). „Poté, co náš dlouholetý generální sponzor Cepsa oznámil ukončení spolupráce, jsme museli skončit. Zároveň jsme si ale s manažerem Ivanem Cruzem řekli, že se vrátíme. Jsme rádi, že se nám to podařilo už po roce,“ komentoval Albacete aktuální stav. Jak dodal, definitivní zlom přišel loni v Jaramě, kdy testoval závodní speciál MAN z Bernauovy dílny. „S Lutzem i Ivanem jsme si řekli, že spolu můžeme ještě něco dokázat. Tak proč to nezkusit? Každopádně i přes konkurenci se nechceme jenom účastnit, ale také vyhrávat.“
 
 
 „I když jsem jeho pojetí závodění občas nechápal, jsem moc rád, že je zpátky. Už kvůli Jaramě a dalšímu zvýšení prestiže šampionátu, vždyť se vrací trojnásobný mistr Evropy,“ reagoval Adam Lacko na Albaceteho comeback.
„Nikdy nezapomenu na náš příběh z roku 2006. Celý závod do mě Albacete bušil, po dojezdu jsem si na něj počkal a v chladicím kole mu jí nasadil. A když nás povolali na věž, zaparkoval jsem dva centimetry od jeho auta, takže musel vylézt z místa pro spolujezdce. Od té doby jsme se tomu několikrát zasmáli, i když tenkrát to nebyla taková sranda.“
 
Na Albaceteho comeback se těší i jeho věčný soupeř David Vršecký. „V Indii jsme spolu jeli ve stejném týmu a zavzpomínali na staré časy, kdy jsme spolu válčili na Buggyrách. Na to, že rok nezávodil, jel skvěle i já měl problém ho porazit. S Bernauem už mají něco za sebou, může to být hodně zajímavé…“
 
 
Petr Bošnakov 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447