<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Tomáše Ouředníčka čeká Maroko

(13.4. 2017)
Tomáše Ouředníčka čeká africký písek
Již tento víkend startuje v marockém Agádíru soutěž Morocco Desert Challenge, kde se představí jediná česká posádka ve složení Tomáš Ouředníček - David Křípal. Dvojice týmu South Racing CE se do sedmi etapové soutěže vydá s Fordem Ranger Dakar, který tak velkolepě představila na Dakar show v Sosnové.

Jen dva týdny po prezentaci v Sosnové se členové týmu South Racing CE vydávají do Afriky, kde 17. dubna startuje Morocco Desert Challenge. „Závod se koná v logisticky náročném termínu, protože South Racing současně startuje v Kataru ve FIA světovém poháru, v portugalském šampionátu v Algarve a další část týmu se vrací z proslulého závodu Desafia Ruta v Jižní Americe,“ uvedl manažer týmu Milan Bydžovský.
 
Náročné přípravy provázely také českou divizi německého týmu. „Poslední dny byly hodně hektické, ale už míříme do španělského přístavu Alméria, odkud se ve čtvrtek přeplavíme do Afriky. Prioritou pro nás není výsledek, ale testování nového auta, spolujezdce a týmu. Vše podřizujeme účasti na Dakaru 2018 a toto je jeden z našich mnoha bodů. Maroko mám hodně rád, protože jsou to rychlé pisty i náročné duny,“ uvedl na cestě Tomáš Ouředníček.
 
„Maroko pro nás bude velkou výzvou a školou. Věřím, že se jej zhostíme, jak nejlépe umíme. Testovat potřebujeme v náročných podmínkách nejen kvůli autu, ale potřebuji také nabrat zkušenosti na pozici navigátora. Z tohoto důvodu jsme si vybrali právě Morocco Desert Challenge,“ uvedl ke svému premiérovému pouštnímu startu spolujezdec David Křípal.
 
 
Ve startovní listině je v kategorii automobilů Rally Pro přihlášeno osmašedesát posádek, což je obdobný počet, jako startoval na letošním Dakaru. „Na startu bude hodně kvalitních jmen, aut a týmů. Největší respekt mám asi z mistra Portugalska Nuno Matose, jehož pekelnou rychlost znám ze startů na jihu Evropy,“ uvedl při pohledu na startovní listinu Tomáš. Tu kromě 141 závodních posádek tvoří 82 asistenčních aut a 34 vozů organizátorů včetně dvou vrtulníků. Přes 500 účastníků pochází z 21 zemí celého světa.
 
Před samotným startem čekají Tomáše Ouředníčka a Davida Křípala nezbytné administrativní a technické přejímky. „I tady budeme sbírat jednotlivá razítka. Je to stejné jako na Dakaru,“ podotkl zkušený, dnes již bývalý navigátor Tomáš Ouředníček. Po shakedownu, který se odehraje v blízkosti Agádíru, se posádky přesunou na start úvodní etapy, která startuje 17. dubna na Plage Blanche.
 
Na účastníky čeká mezi Atlantickým oceánem a Středozemním mořem celkem sedm etap a 2 201 ostrých kilometrů.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447