<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Tomáše Ouředníčka čeká Maroko

(13.4. 2017)
Tomáše Ouředníčka čeká africký písek
Již tento víkend startuje v marockém Agádíru soutěž Morocco Desert Challenge, kde se představí jediná česká posádka ve složení Tomáš Ouředníček - David Křípal. Dvojice týmu South Racing CE se do sedmi etapové soutěže vydá s Fordem Ranger Dakar, který tak velkolepě představila na Dakar show v Sosnové.

Jen dva týdny po prezentaci v Sosnové se členové týmu South Racing CE vydávají do Afriky, kde 17. dubna startuje Morocco Desert Challenge. „Závod se koná v logisticky náročném termínu, protože South Racing současně startuje v Kataru ve FIA světovém poháru, v portugalském šampionátu v Algarve a další část týmu se vrací z proslulého závodu Desafia Ruta v Jižní Americe,“ uvedl manažer týmu Milan Bydžovský.
 
Náročné přípravy provázely také českou divizi německého týmu. „Poslední dny byly hodně hektické, ale už míříme do španělského přístavu Alméria, odkud se ve čtvrtek přeplavíme do Afriky. Prioritou pro nás není výsledek, ale testování nového auta, spolujezdce a týmu. Vše podřizujeme účasti na Dakaru 2018 a toto je jeden z našich mnoha bodů. Maroko mám hodně rád, protože jsou to rychlé pisty i náročné duny,“ uvedl na cestě Tomáš Ouředníček.
 
„Maroko pro nás bude velkou výzvou a školou. Věřím, že se jej zhostíme, jak nejlépe umíme. Testovat potřebujeme v náročných podmínkách nejen kvůli autu, ale potřebuji také nabrat zkušenosti na pozici navigátora. Z tohoto důvodu jsme si vybrali právě Morocco Desert Challenge,“ uvedl ke svému premiérovému pouštnímu startu spolujezdec David Křípal.
 
 
Ve startovní listině je v kategorii automobilů Rally Pro přihlášeno osmašedesát posádek, což je obdobný počet, jako startoval na letošním Dakaru. „Na startu bude hodně kvalitních jmen, aut a týmů. Největší respekt mám asi z mistra Portugalska Nuno Matose, jehož pekelnou rychlost znám ze startů na jihu Evropy,“ uvedl při pohledu na startovní listinu Tomáš. Tu kromě 141 závodních posádek tvoří 82 asistenčních aut a 34 vozů organizátorů včetně dvou vrtulníků. Přes 500 účastníků pochází z 21 zemí celého světa.
 
Před samotným startem čekají Tomáše Ouředníčka a Davida Křípala nezbytné administrativní a technické přejímky. „I tady budeme sbírat jednotlivá razítka. Je to stejné jako na Dakaru,“ podotkl zkušený, dnes již bývalý navigátor Tomáš Ouředníček. Po shakedownu, který se odehraje v blízkosti Agádíru, se posádky přesunou na start úvodní etapy, která startuje 17. dubna na Plage Blanche.
 
Na účastníky čeká mezi Atlantickým oceánem a Středozemním mořem celkem sedm etap a 2 201 ostrých kilometrů.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447