<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Podle Lopraise i Kolomajze se jednalo o nejtěžší Dakar jejich dosavadní kariéry.

(3.2. 2017)
Nejtěžší Dakar, shodují se jezdci Tatra Buggyra Racing týmu
V devětatřicátém ročníku Rally Dakar sedmý Aleš Loprais a patnáctý Martin Kolomý při dnešní tiskové konferenci shodně potvrdili, že se jednalo o nejtěžší Dakar jejich dosavadní kariéry.
Horkým tématem okolo Aleše Lopraise byly samozřejmě problematické servo pumpy, které tým odebírá od externího dodavatele. „Pro mě to byl po psychické stránce vůbec nejtěžší Dakar, který jsem kdy absolvoval. Technické problémy se servo pumpou nás stály nejen hodně času, ale i úsilí. Z tohoto pohledu je konečné sedmé místo maximum možného. Teď si musíme všichni sednout a vyhodnotit vše, co se událo,“ uvedl na tiskové konferenci týmu Tatra Buggyra Racing Aleš Loprias.
Patnáctá pozice v cíli samozřejmě nevypovídá o rychlosti posádky, kterou tvoří Martin Kolomý a bratři Kiliani. „Podmínky měli všichni stejné, a tak to, co se nám stalo, nás neomlouvá. Náš Phoenix trpěl ještě dětskými nemocemi a ty nás stály hodně času. Myslím, že ale tým máme kvalitní a Tatra podvozkově fungovala taky perfektně, takže já se těším na další lovení vytouženého beduína. Teď se nad sebou musí zamyslet pořadatelé,“ uvedl se svým věčným úsměvem Kolomý.
VIZ také : Dakar 2017 v Jižní Americe - nad propastí? Skončil nejnepovedenější a nejhorší americký ročník !!
 
 

Český tým nyní nemá jednoduchou výchozí pozici k dalšímu rozhodování. „Myslím, že je příliš brzy přemýšlet nad dalším Dakarem. Organizátoři nám nejprve musí představit tratě následujícího ročníku a na základě toho se rozhodneme. Určitě už nechceme cestovat přes půl zeměkoule kvůli dvěma tisícům závodních kilometrů,“ nechal otazník nad dalším Dakarem manažer týmu Jan Kalivoda.
Aleš Loprais a Jiří Stross na tiskové konferenci dodatečně oslavili narozeniny, které oba shodně slavili provizorně 10. ledna v Saltě. 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447