<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Nejhorší Dakar fotografa Mariana Chytky.

(5.2. 2017)
Byl to nejhorší Dakar, jaký jsem kdy zažil, hodnotil fotograf Marian Chytka
Když vloni Marian Chytka odjížděl z Dakarské rallye, posteskl si, že to snad horší být nemůže. To letošní ročník uznávaného českého fotografa v tomto směru ještě více překvapil. Déšť, vedro, bahno, zkracování závodních etap, přehmaty organizátorů. Podmínky v Jižní Americe daly zabrat nejenom závodním posádkám. „Byl to jednoznačně nejhorší Dakar, na kterém jsem kdy byl. Devadesát procent lidí z něj bylo naštvaných,“ řekl rázně Chytka, který fotil pro Peugeot, Toyotu, Mini a z motorkářských stájí pro Yamahu, Hondu.
Spolupracoval rovněž s nejlepšími českými závodníky, například s Martinem Prokopem nebo motocyklistou Ondřejem Klymčiwem.
 
 
Obvykle bývá na dálkových soutěžích pro fotografy boj o to, kde si najít co nejatraktivnější místo pro zachycení závodních strojů. Na právě skončené Dakarské rallye sváděl Marian Chytka boj s něčím trochu jiným – jak se co nejdříve dostat do bivaku, a to alespoň ve funkčním stavu. „Všechno ztěžoval déšť. Umístění etap do Bolívie bylo hodně nešťastným řešením. Před startem tam měli největší sucho, pak neustálý liják. Navíc jsme strávili několik dní v horách, což byl problém především pro auto,“ stěžoval si Chytka, který se po tratích pohyboval v Toyotě Land Cruiser se závodní homologací.
Jenže v Bolívii to na cestách nešlo moc rozjet. Na „spojovačkách“ byl totiž rychlostní limit 80 km/h. „Tímto tempem jsme museli odjet stovky kilometrů. Paradoxně jsme byli jedni z mála, co to dodržovali. Předjížděli nás i samotní organizátoři,“ vyprávěl Chytka. Nejhůře se však cítil ve chvíli, kdy se potřeboval dostat přes hory do Argentiny. „Byli jsme hodinu od hlavní cesty, jenže nás dál nepustila místní police. Dokonce nám vyhrožovali, že na nás začnou střílet. Tak jsme to museli šest hodin objíždět po horách.
Do toho všeho se nám pokazil diferák,“ dodal český fotograf. A že byly záplavy a etapy se musely rušit? „To nám spíše pomohlo k tomu, abychom se přepravili včas do bivaku. Jinak bychom stejně další den nestihli.“
Loeb? S druhým místem nebyl vůbec spokojený!
Asi jako jediný Čech měl možnost být nablízku slavným závodníkům a týmům. Letošní ročník opanoval rekordman Stéphane Peterhansel v peugeotu. „Francouzský tovární tým si na nic nemůže stěžovat. Hodně testoval své speciály v horách, pomohlo mu to. Ale myslím, že Peterhansel z toho vítězství neměl velkou radost,“ dodal Chytka, který v cíli potkal Daniela Elenu, navigátora Sébastiena Loeba.
 
 
„Ihned jsem k němu přišel a požádal ho, zda se můžeme s pohárem vyfotit. Fotku bych poslal našemu kamarádovi – korunnímu princi z Monaka. Ale on se mě zeptal: Proč? Vždyť jsme skončili druzí. Myslím, že všichni z tohoto ročníku byli rozmrzelí.“
Na dalším Dakaru by však Chytka neměl chybět. Pořád je to pro českého fotografa klíčový závod roku. Už na konci února bude fotit úvodní závod světového poháru v cross-country soutěží v Rusku. Dále se bude koncentrovat na mistrovství světa v rallye-crossu a také na motokros.
„V příštím roce se uskuteční jubilejní čtyřicátý Dakar. Zaslechl jsem, že se má jet určitě v Peru, kde je pouštních dun hodně. Tak snad to bude lepší než předešlé ročníky,“ přál si Chytka.
 
zdroj : motormix
ukazky foto ZDE
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447