<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Nová výstava o 105letém angažmá v Rallye Monte Carlo

(3.3. 2017)
Nová výstava v expozici ŠKODA Muzea
 
Nová výstava o 105letém angažmá značky v Rallye Monte Carlo se pro veřejnost otevřela 24. února v expozici firemního ŠKODA Muzea.
Automobilka ŠKODA píše úspěšný příběh na legendární Rallye Monte Carlo již 105 let. Nová výstava ‚Úspěchy vozů ŠKODA na Rallye Monte Carlo‘ ve ŠKODA Muzeu od 24. února 2017 vtáhne návštěvníky do světa nejstarší a nejslavnější automobilové soutěže světa, připomíná mimořádné výkony domácích i zahraničních posádek s vozy ŠKODA a dává nahlédnout i do zákulisí této rally.
 
„Nejstarší a nejslavnější automobilové soutěže světa, legendární Rallye Monte Carlo, se vozy z Mladé Boleslavi účastní již od jejího druhého ročníku, tedy od roku 1912. Automobily L&K/ŠKODA na náročné trati dosáhly mnoha vítězství ve třídě i skvělých umístění v konkurenci nejvýkonnějších sportovních speciálů své doby,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi, a dodává: „Z bohatých sbírek ŠKODA Muzea a díky zápůjčkám od jezdců i soukromých sběratelů jsme mohli připravit atraktivní výstavu, připomínající slavné milníky i méně známé souvislosti angažmá značky ŠKODA. Nechybí ani simulátor, díky němuž se návštěvníci ocitnou v kůži zkušených jezdců týmu ŠKODA Motorsport.“
 
Zprávy o novém náročném sportovním podniku, uspořádaném v lednu 1911 na půdě Monackého knížectví, vzbudily v Mladé Boleslavi velkou pozornost. V rámci příprav na následující ročník podnikli zaměstnanci společnosti Laurin & Klement Václav Vondřich s Ing. Janem Kašparem ‚ověřovací jízdu‘ na Riviéru. Úspěšný motocyklový závodník a jeho spolujezdec, první český letec na stroji těžším než vzduch, zvolili nejrozšířenější čtyřválcový typ řady S. Následný start hraběte Saši Kolowrata s vozem Laurin & Klement řady F v hvězdicové jízdě s cílem v Monte Carlu (1912) dělí od dvojitého úspěchu vozu ŠKODA FABIA R5 v RMC 2017 řada strhujících příběhů.
 
ŠKODA Muzeum připomíná v rámci zvláštní výstavy úžasné výkony domácích i zahraničních posádek, jako je 40. výročí dvojího vítězství kupé ŠKODA 130 RS či čtyři triumfy v řadě dvojice Sibera/Gross s vozem ŠKODA FAVORIT. Nechybějí ani méně známé kapitoly z historie působení značky ŠKODA na náročné trati Rallye Monte Carlo, jako byla ‚zrcátková aféra‘ z roku 1937 či role pozdějších ‚ledových špionů‘.
 
 
Kromě poutavých textů, ikonických i méně známých archivních fotografií a videosekvencí navozují specifickou atmosféru zimní automobilové soutěže autentické speciály ŠKODA a řada unikátních předmětů - originální trofeje, helmy, přilby či tabulky se startovními čísly. Návštěvníkům je k dispozici též sugestivní simulátor průjezdu 13,6kilometrovové části Rallye Monte Carlo vozem ŠKODA FABIA R5.
 
Skvělý výsledek si značka ŠKODA na RMC připsala i letos – v kategorii WRC 2 zvítězila s vozem ŠKODA FABIA R5 posádka Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, druhé místo získali Jan Kopecký/Pavel Dresler a navázali tak na slavný double vozů ŠKODA z roku 1977.
 
Nová výstava ve ŠKODA Muzeu (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) je veřejnosti přístupná od 24. února do července 2017, denně od 9 do 17 hodin. Více informací naleznete na webu ŠKODA Muzea.

http://www.skoda-auto.cz/ 
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447