<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Dva týdny do uzávěrky 36. Valašské rally a seznam přihlášených se začíná plnit.

(27.2. 2017)
Startovka „Valašky“ se začíná plnit
Čtrnáct dní zbývá do uzávěrky přihlášek JANČA - 36. Valašské rally, ale i tak se seznam přihlášených posádek začíná plnit zajímavými jmény. Těmi vůbec prvními přihlášenými byla dvojice Václav Pech – Petr Uhel. Na Valašsce, která se uskuteční ve dnech 24. – 26. března 2017, se objeví s vozem Ford Fiesta R5.
Právě Václav Pech ohlásil před začátkem sezony přechod z divácky atraktivního porsche do Fordu Fiesta R5. Do vozu, se kterým bude mít větší ambice míchat pořadím na nejčelnějších příčkách a opět se bude moci poprat o domácí titul.
 
 
Ač ještě není mezi přihlášenými, jeho hlavním konkurentem se jeví Jan Kopecký. Šéf továrního týmu Škoda Motorsport Michal Hrabánek již potvrdil snahu mladoboleslavské stáje o zisk třetího domácího vavřínu v řadě. A tovární jezdec se na nedávné hokejové rally exhibici ve Zlíně k návratu „Valašky“ do MČR vyjádřil slovy: „Určitě je to dobře pro fandy z Moravy. Přece jen je jich tady nejvíce, a tak budou mít v regionu další velký závod. A pokud pořadatelé sáhnout po osvědčených úsecích, věřím, že nás čeká krásný závod.“
 
Vůz Ford Fiesta R5, připravovaný v dílnách Jaroslava Orsáka, figuruje i v přihlášce posádky Martin Vlček – Jindřiška Žáková. Právě tato dvojice láká z pozice ambasadorů od začátku roku posádky do Valašského Meziříčí a Kopřivnice k účasti na nejen sportovním, ale také naučně společenském programu letošní „Valašky“.
„Organizátoři loňského ročníku vdechli Valašce nový život a ukázali, že jsou schopni organizovat soutěž na nejvyšší úrovni,“ říká Martin Vlček, jehož jasným cílem bude domácí závod zdárně dokončit. „Určitě nechci podlehnout tlaku domácího prostředí. Očekávám davy fanoušků, vyhladovělých po zimní pauze. Na trati Valašky bude jistě velmi těžké neudělat chybu,“ doplňuje rodák z Příbora.
Stejný model vozu pro start na Valašce prezentoval i úřadující šampion v produkční kategorii Polák Jarek Szeja a zajímavá informace pronikla na veřejnost i z tábora stáje T&T. Jaromír Tarabus se ve dvojici s Petrem Machů objeví na startu s vozem Škoda Fabie Super 2000.
 
Pořadatelé už naopak obdrželi přihlášku od produkčního šampiona 2015 Martina Březíka (Mitsubishi Lancer Evo IX), zajímavostí aktuálního seznamu přihlášených je hned trojice vozů Porsche 997 GT3 Jiřího Jirovce (ex- Pech), Radoslava Nešpora a Petra Nešetřila. Organizátorům už dorazily i přihlášky „domácích“ posádek Eruanno Rally Teamu – Davida Suchařípy, Olgy Lounové, Lukáše Langmajera a Pavlíny Tydlačkové.
Uzávěrka přihlášek JANČA – 36. Valašské rally je o půlnoci, v pondělí 13. března 2017.
Informačním kanálem JANČA – 36. Valašské rally je internetová stránka www.valasskarally.cz, která bude zcela aktivní od začátku března. Informace k soutěži se postupně objevují i na facebookovém profilu „Valašská Rally Valmez“.
JANČA - 36. Valašská rally, tiskový servis
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447