<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Karel Abraham se lvrací do královské kubatury

(2.3. 2017)
Karel Abraham zpět v MotoGP
Do královské kubatury Mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP se po roční přestávce strávené v seriálu superbiků vrací Karel Abraham. Na startovní rošt se v barvách Pull&Bear Aspar Team poprvé postaví 26. března v Kataru. Abraham za sebou má dvoje předsezónní testování v Malajsii a Austrálii. „Testy byly fakt super, byl jsem sám překvapený, jak dobře to šlo. Zkoušeli jsme spoustu nastavení, ale obecně musím říct, že motorka zatím funguje bez problémů,“ pochvaluje si Abraham průběh testů.
V Sepangu a na Phillip Island odkroužil dohromady 158 testovacích kol. „Měli jsme na každý den nastavený cíl, kterého bychom rádi dosáhli. Je příjemné, že se nám ho vždycky daří ještě o pár desetin překonat,“ doplňuje Abraham. Vydařený byl především druhý testovací den v Austrálii, kdy Karel Abraham skončil na třináctém místě. Pro Karla Abrahama bude následující sezóna šestou, kterou stráví v MotoGP. Poprvé ji absolvuje v jiném než domácím týmu. „Mám kolem sebe nové lidi, ale s některými z nich už jsem v minulosti spolupracoval, takže do úplně neznámého prostředí jsem nešel.
 
 
 
 
V Asparu se sešla velmi schopná parta a všechno zatím funguje perfektně,“ tvrdí Abraham. Konkrétní cíle si před sezónou dávat nechce: „Když v týmu panuje správná atmosféra, tak i výsledky bývají dobré. Ale přesné umístění se těžko odhaduje. Momentálně můžu říct, že budu rád, když budeme pravidelně sbírat body,“ dodává Abraham.
Ducati Desmosedici GP15 Motor: Kapalinou chlazený čtyřtaktní čtyřválec se čtyřmi ventily na válec Maximální výkon: přes 250 hp Maximální rychlost: přes 350 km/h Suchá hmotnost: 157 kg
Pull&Bear Aspar Team Pull&Bear Aspar Team založil v roce 1992 legendární motocyklový pilot Jorge „Aspar“ Martínez, který za dobu působení v Mistrovství světa silničních motocyklů získal 4 tituly mistra světa. V nejprestižnější kubatuře MotoGP jezdí Aspar Team od roku 2010. Týmovým kolegou Karla Abrahama v MotoGP je pro sezónu 2017 Álvaro Bautista.
Členové týmu Karla Abrahama: Francesco Carchedi (traťový inženýr), Luca Conti (datový technik), Bruno Leoni (šéfmechanik), Daniel Villar (první mechanik), Antonio Haba (mechanik), Óscar Grau (mechanik)
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447