<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
30.7. 17
 

Bohoslužba

Kde

Kostel Nejsvětější Trojice, Kameničky
Převzato z www.vychodni-cechy.info
17.8. 17
 

FC Hlinsko - Choceň

Fotbalové utkání krajského přeboru soutěže mužů.

Kde

Městská sportoviště Hlinsko, Olšinky 363, Hlinsko

Organizátor

FC Hlinsko Petr Netolický
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Jubilejní sezóna v Brně slibuje návrat několika závodů

(2.3. 2017)
Masarykův okruh 2017:
Oslava jubilea a návrat sidecar
Jubilejní sezóna na novém Masarykově okruhu slibuje návrat hned několika zajímavých závodů. Velkým lákadlem je mezinárodní série sidecar, která se pojede v rámci motocyklové Jarní ceny Brna. Populární „sajdy“ na Masarykův okruh zavítají poprvé po dvaceti letech. Na fanoušky motorismu čeká kromě závodního programu nově spuštěná Hard Enduro motoškola.
Nový Masarykův okruh slaví 30. výročí své existence. Otevřením v roce 1987 plynule navázal na tradici původní přírodní trati, která vedla po běžných silnicích na okraji Brna. K příležitosti výročí vznikla ve spolupráci s Lazer Helmets limitovaná edice přileb: „Rádi bychom toto jubileum důstojně oslavili a k začátku nové sezóny se helma s unikátním designem, kterému vévodí profil trati současného okruhu, vyloženě hodí. Přilby budou vyrobeny pouze v omezeném množství, proto je lze považovat nejen za nepostradatelnou bezpečnostní výbavu, ale rovněž za sběratelský kousek,“ vysvětluje výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. První příležitost k objednání výroční helmy budou mít motorističtí fandové na pražském Motosalonu.
Jarní část sezóny slibuje oblíbené sidecary i šampionát italských mistrů
Nemotoristicky odstartuje sezóna na Masarykově okruhu – 8. dubna hostí Masaryk Run, při kterém na trať vyrazí téměř 2 tisíce běžců, inline bruslařů a jezdců na koloběžkách. Na Masaryk Run plynule naváže víkendová Tuning Show, která vyvrcholí sprinty na cílové rovince a závody do vrchu.
Souboje sidecar mohou motorističtí příznivci na vlastní oči spatřit předposlední dubnový víkend, kdy na Kývalku dorazí účastníci motocyklové Jarní ceny Brna. Její součástí je letos International Sidecar Trophy, ve které startují dvoučlenné posádky kategorií F1 a F2. „V obou případech jde o divácky velmi atraktivní podívanou. Tím spíš, že sidecary u nás měly takovou tradici a konečně se sem vrací,“ upřesňuje sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš. „Sajdy“ se na Masarykově okruhu naposledy jely v roce 1997. Tedy ve stejné sezóně, kdy vypadly z programu Mistrovství světa silničních motocyklů.
Následující dvě akce se odehrají v zahraniční režii. Květnový HistoCup přinese vypjaté souboje těch nejzábavnějších sportovních aut z druhé poloviny 20. století. Na startovním roštu se v rámci rakouského klubového šampionátu historických vozů představí takové legendy jako Alfa Romeo GTA, Ford Mustang nebo celý závod youngtimerů BMW E30.
Nejočekávanější událostí italského šampionátu Gruppo Peroni, který se pojede 10. a 11. června, bude tříhodinový vytrvalostní závod. Podnik má za sebou více než třicetiletou tradici a na Masarykův okruh, který je jedinou závodní zastávkou mimo Itálii, míří po desetileté přestávce.
První srpnový víkend se na Masarykův okruh sjedou nejlepší světoví piloti motocyklů. 52. ročník Grand Prix České republiky Mistrovství světa silničních motocyklů slibuje českou účast v královské kubatuře – do MotoGP se po roční přestávce strávené v seriálu superbiků vrací Karel Abraham. V kategorii Moto3 se představí Jakub Kornfeil a před tuzemským publikem by měl startovat i Filip Salač v závodě pro mladé talenty Red Bull MotoGP Rookies Cup.
Loňské vítězství v prestižním závodě se pokusí obhájit Cal Crutchlow. Jezdec z týmu LCR Honda na Masarykově okruhu ukořistil první příčku na stupních vítězů v nejsilnější kategorii MotoGP vůbec poprvé. „Velkou motivaci uspět bude mít i Valentino Rossi, který se v případě vítězství osamostatní v tabulce nejlepších jezdců na Masarykově okruhu s celkovým počtem osmi triumfů. Zatím se o rekord dělí s Maxem Biaggim a Giacomem Agostinim,“ dodává sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš.
Formule 1 tradiční součástí podzimního programu
Vrcholem automobilové sezóny bude závodní víkend Masaryk Racing Days. Na dráze se odehraje závěrečný boj středoevropské okruhové elity o mistrovské tituly, které doplní neméně atraktivní doprovodné série. V rámci seriálu Boss GP se na Masarykově okruhu opět představí vozy Formule 1. Můžeme tak očekávat útok na traťový rekord 1:39,093. Ten od roku 2015 drží Ingo Gerstl se svým monopostem Toro Rosso STR1.
Poslední akce závodní sezóny na Masarykově okruhu se odehraje v režii podniku Czech Drift Series. Nejlepší jezdci z České republiky i ze Slovenska se mimo jiné představí i při tandemové jízdě, která slibuje napínavou a vizuálně velmi zajímavou podívanou.
Pro motocyklové jezdce pak Automotodrom Brno opět připravuje Motoshow REKORD, pokus o překonání rekordu v počtu motorek na dráze spojený se vzpomínkou na zesnulého závodníka MotoGP Marca Simoncelliho.
Hard Enduro motoškola potěší fanoušky adrenalinové zábavy
Jelikož se za rok své existence stala Enduro motoškola Masarykova okruhu velmi oblíbenou, rozšíří se letos nabídka o její extrémnější verzi. Hard Enduro motoškola naučí jezdce efektivně zdolat i ty nejnáročnější překážky. Své zkušenosti na nově vybudované hard endurové trati v areálu Masarykova okruhu účastníkům motoškoly předají špičkoví závodníci David Cyprián a Roman Körber. „Díky menší kapacitě kurzu mohou všichni účastníci kurzu očekávat maximálně individuální přístup obou lektorů. Překážky jsme postavili v několika variantách obtížnosti tak, aby si na nich užil profesionál i nováček,“ představuje hlavní přednost vybudované trati výkonná ředitelka Ivana Ulmanová.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447