<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Jubilejní sezóna v Brně slibuje návrat několika závodů

(2.3. 2017)
Masarykův okruh 2017:
Oslava jubilea a návrat sidecar
Jubilejní sezóna na novém Masarykově okruhu slibuje návrat hned několika zajímavých závodů. Velkým lákadlem je mezinárodní série sidecar, která se pojede v rámci motocyklové Jarní ceny Brna. Populární „sajdy“ na Masarykův okruh zavítají poprvé po dvaceti letech. Na fanoušky motorismu čeká kromě závodního programu nově spuštěná Hard Enduro motoškola.
Nový Masarykův okruh slaví 30. výročí své existence. Otevřením v roce 1987 plynule navázal na tradici původní přírodní trati, která vedla po běžných silnicích na okraji Brna. K příležitosti výročí vznikla ve spolupráci s Lazer Helmets limitovaná edice přileb: „Rádi bychom toto jubileum důstojně oslavili a k začátku nové sezóny se helma s unikátním designem, kterému vévodí profil trati současného okruhu, vyloženě hodí. Přilby budou vyrobeny pouze v omezeném množství, proto je lze považovat nejen za nepostradatelnou bezpečnostní výbavu, ale rovněž za sběratelský kousek,“ vysvětluje výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. První příležitost k objednání výroční helmy budou mít motorističtí fandové na pražském Motosalonu.
Jarní část sezóny slibuje oblíbené sidecary i šampionát italských mistrů
Nemotoristicky odstartuje sezóna na Masarykově okruhu – 8. dubna hostí Masaryk Run, při kterém na trať vyrazí téměř 2 tisíce běžců, inline bruslařů a jezdců na koloběžkách. Na Masaryk Run plynule naváže víkendová Tuning Show, která vyvrcholí sprinty na cílové rovince a závody do vrchu.
Souboje sidecar mohou motorističtí příznivci na vlastní oči spatřit předposlední dubnový víkend, kdy na Kývalku dorazí účastníci motocyklové Jarní ceny Brna. Její součástí je letos International Sidecar Trophy, ve které startují dvoučlenné posádky kategorií F1 a F2. „V obou případech jde o divácky velmi atraktivní podívanou. Tím spíš, že sidecary u nás měly takovou tradici a konečně se sem vrací,“ upřesňuje sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš. „Sajdy“ se na Masarykově okruhu naposledy jely v roce 1997. Tedy ve stejné sezóně, kdy vypadly z programu Mistrovství světa silničních motocyklů.
Následující dvě akce se odehrají v zahraniční režii. Květnový HistoCup přinese vypjaté souboje těch nejzábavnějších sportovních aut z druhé poloviny 20. století. Na startovním roštu se v rámci rakouského klubového šampionátu historických vozů představí takové legendy jako Alfa Romeo GTA, Ford Mustang nebo celý závod youngtimerů BMW E30.
Nejočekávanější událostí italského šampionátu Gruppo Peroni, který se pojede 10. a 11. června, bude tříhodinový vytrvalostní závod. Podnik má za sebou více než třicetiletou tradici a na Masarykův okruh, který je jedinou závodní zastávkou mimo Itálii, míří po desetileté přestávce.
První srpnový víkend se na Masarykův okruh sjedou nejlepší světoví piloti motocyklů. 52. ročník Grand Prix České republiky Mistrovství světa silničních motocyklů slibuje českou účast v královské kubatuře – do MotoGP se po roční přestávce strávené v seriálu superbiků vrací Karel Abraham. V kategorii Moto3 se představí Jakub Kornfeil a před tuzemským publikem by měl startovat i Filip Salač v závodě pro mladé talenty Red Bull MotoGP Rookies Cup.
Loňské vítězství v prestižním závodě se pokusí obhájit Cal Crutchlow. Jezdec z týmu LCR Honda na Masarykově okruhu ukořistil první příčku na stupních vítězů v nejsilnější kategorii MotoGP vůbec poprvé. „Velkou motivaci uspět bude mít i Valentino Rossi, který se v případě vítězství osamostatní v tabulce nejlepších jezdců na Masarykově okruhu s celkovým počtem osmi triumfů. Zatím se o rekord dělí s Maxem Biaggim a Giacomem Agostinim,“ dodává sportovní ředitel Automotodromu Brno Miroslav Bartoš.
Formule 1 tradiční součástí podzimního programu
Vrcholem automobilové sezóny bude závodní víkend Masaryk Racing Days. Na dráze se odehraje závěrečný boj středoevropské okruhové elity o mistrovské tituly, které doplní neméně atraktivní doprovodné série. V rámci seriálu Boss GP se na Masarykově okruhu opět představí vozy Formule 1. Můžeme tak očekávat útok na traťový rekord 1:39,093. Ten od roku 2015 drží Ingo Gerstl se svým monopostem Toro Rosso STR1.
Poslední akce závodní sezóny na Masarykově okruhu se odehraje v režii podniku Czech Drift Series. Nejlepší jezdci z České republiky i ze Slovenska se mimo jiné představí i při tandemové jízdě, která slibuje napínavou a vizuálně velmi zajímavou podívanou.
Pro motocyklové jezdce pak Automotodrom Brno opět připravuje Motoshow REKORD, pokus o překonání rekordu v počtu motorek na dráze spojený se vzpomínkou na zesnulého závodníka MotoGP Marca Simoncelliho.
Hard Enduro motoškola potěší fanoušky adrenalinové zábavy
Jelikož se za rok své existence stala Enduro motoškola Masarykova okruhu velmi oblíbenou, rozšíří se letos nabídka o její extrémnější verzi. Hard Enduro motoškola naučí jezdce efektivně zdolat i ty nejnáročnější překážky. Své zkušenosti na nově vybudované hard endurové trati v areálu Masarykova okruhu účastníkům motoškoly předají špičkoví závodníci David Cyprián a Roman Körber. „Díky menší kapacitě kurzu mohou všichni účastníci kurzu očekávat maximálně individuální přístup obou lektorů. Překážky jsme postavili v několika variantách obtížnosti tak, aby si na nich užil profesionál i nováček,“ představuje hlavní přednost vybudované trati výkonná ředitelka Ivana Ulmanová.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447