<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Jihomoravský kraj na veletrhu Regiontour

(20.1. 2017)
V prostorách brněnských veletrhů proběhlo dnes (čtvrtek 19.1.)dopoledne slavnostnízahájenítradičníhoveletrhuturistických možností v regionech Regiontour 2017, kterého se spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, primátorem města Brna Petrem Vokřálem zúčastnil také hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
 
Po oficiálním symbolickém přestřižení pásky celého veletrhu následovala návštěva expozice Jižní Morava, kde hejtman přivítal hosty moravským vínem. „Na brněnském výstavišti i na veletrhu Regiontour jsem byl v minulosti nespočetněkrát, ale dnes poprvé v roli hejtmana. Náš kraj zde prezentuje svoji bohatou turistickou nabídku a prostor již tradičně mají i zahraniční partneři našeho regionu. Veletrh je také o setkávání, výměně zkušeností a nových nápadech. Jsem přesvědčen o tom, že lidem, které do našeho kraje zveme, máme co nabídnout a naší snahou bude i nadále cestovní ruch maximálně podporovat,“ řekl Bohumil Šimek v souvislosti s otevřením expozice Jižní Morava. Celé dopoledne hejtman Šimek věnoval návštěvám jednotlivých expozic našeho regionu, kde se setkal se starosty a dalšími představiteli měst a organizací působících v cestovním ruchu. Jihomoravský kraj prezentuje svoji turistickou nabídku pro zahraniční i domácí návštěvníky v expozici (pavilon P, stánek číslo 050), kde kromě ucelené nabídky turistických možností dostali prostor pro prezentaci i jeho zahraniční partneři. Letos pozvání na veletrh přijali zástupci Trenčínského samosprávného kraje, Dolního Rakouska, Lodžského vojvodství, Leningradské oblasti, Zadarské župy, Bjelovarsko-bilogorské župy, Regionu Kaunas, Šumadijského okruhu a provincie Guangdong z Čínské lidové republiky.
Hlavním cílem prezentace Jihomoravského kraje je ucelená turistická nabídka v jediné expozici. To znamená, že je zde soustředěna jak nabídka tematická (jako cykloturistika, vinařství, lázeňství, Baťův kanál, galerie a muzea a vědecko-zábavní centrum VIDA!), tak regionální, tj. z turistických oblastí: Brno a okolí, Moravský kras a okolí, Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-valtický areál a Slovácko. Turistické produkty představuje Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava.
Čtyři moravské kraje vydaly zcela nový společný magazín
Nový propagační materiál čtyř moravských krajů s názvem „To nejlepší z Moravy a Slezska“ byl dnes představen na veletrhu cestovního ruchu Regiontour. Symbolického křtu se za Jihomoravský kraj zúčastnil radní JMK Petr Hýbler.
 
Magazín je určen zahraničním návštěvníkům moravských krajů. Smyslem jeho vzniku bylo nabídnout zahraničním trhům formou přitažlivých fotografií a poutavých článků cestovatelské zajímavosti a novinky z Moravy a Slezska. Nejedná se o turistického průvodce, ale o magazín, který má vyvolávat emoce a touhu destinaci Morava a Slezsko navštívit. Potenciální návštěvníky tak na sto stránkách oslovuje mimořádné krajinářské, architektonické a duchovní bohatství moravských krajů. Představuje i um a zručnost obyvatel Moravy a Slezska včetně folklorní jedinečnosti nebo lokální gastronomie. Magazín vychází s ohledem na zahraniční cílové skupiny Moravy a Slezska v polštině a angličtině (každá mutace v počtu 10 000 kusů).
 
Zástupci jednotlivých krajů na společné tiskové konferenci představili své nejnovější úspěšné projekty. „Příkladem úspěšného projektu Jihomoravského kraje je zábavně vědecké centrum VIDA!, které za dvouletou existenci navštívilo přes 460 tisíc návštěvníků. Dalším velkým investičním projektem se spoluúčastí kraje je Archeopark Pavlov, který se otevřel v loňském roce a získal ocenění titulem Stavba roku 2016.A rád bych také zmínil podporu našeho kraje budování tzv. single trailĹŻ,“představil radní Petr Hýbler.

Kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský úzce spolupracují při vytváření společných projektů už od roku 2005. Všechny projekty byly vždy přijaty velmi příznivě především širokou veřejností a staly se vyhledávaným „zboŞím“ ve všech krajích. V minulých letech byly vydány např. publikace „DuchovnĂ­ dědictví Moravy a Slezska“ (2012), „LĂĄzně s chutí Moravy a Slezska“ (2013), „Gastronomie a folklór Moravy a Slezska“ (2014), „Gastronomie a folklór Moravy a Slezska“ (205)a Mapa zážitků Moravy a Slezska (2016
 
Další podrobnosti z veletrhu Regiontour najdete na www.kr-jihomoravsky.cz .
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447