<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Jihomoravský kraj na veletrhu Regiontour

(20.1. 2017)
V prostorách brněnských veletrhů proběhlo dnes (čtvrtek 19.1.)dopoledne slavnostnízahájenítradičníhoveletrhuturistických možností v regionech Regiontour 2017, kterého se spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, primátorem města Brna Petrem Vokřálem zúčastnil také hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
 
Po oficiálním symbolickém přestřižení pásky celého veletrhu následovala návštěva expozice Jižní Morava, kde hejtman přivítal hosty moravským vínem. „Na brněnském výstavišti i na veletrhu Regiontour jsem byl v minulosti nespočetněkrát, ale dnes poprvé v roli hejtmana. Náš kraj zde prezentuje svoji bohatou turistickou nabídku a prostor již tradičně mají i zahraniční partneři našeho regionu. Veletrh je také o setkávání, výměně zkušeností a nových nápadech. Jsem přesvědčen o tom, že lidem, které do našeho kraje zveme, máme co nabídnout a naší snahou bude i nadále cestovní ruch maximálně podporovat,“ řekl Bohumil Šimek v souvislosti s otevřením expozice Jižní Morava. Celé dopoledne hejtman Šimek věnoval návštěvám jednotlivých expozic našeho regionu, kde se setkal se starosty a dalšími představiteli měst a organizací působících v cestovním ruchu. Jihomoravský kraj prezentuje svoji turistickou nabídku pro zahraniční i domácí návštěvníky v expozici (pavilon P, stánek číslo 050), kde kromě ucelené nabídky turistických možností dostali prostor pro prezentaci i jeho zahraniční partneři. Letos pozvání na veletrh přijali zástupci Trenčínského samosprávného kraje, Dolního Rakouska, Lodžského vojvodství, Leningradské oblasti, Zadarské župy, Bjelovarsko-bilogorské župy, Regionu Kaunas, Šumadijského okruhu a provincie Guangdong z Čínské lidové republiky.
Hlavním cílem prezentace Jihomoravského kraje je ucelená turistická nabídka v jediné expozici. To znamená, že je zde soustředěna jak nabídka tematická (jako cykloturistika, vinařství, lázeňství, Baťův kanál, galerie a muzea a vědecko-zábavní centrum VIDA!), tak regionální, tj. z turistických oblastí: Brno a okolí, Moravský kras a okolí, Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-valtický areál a Slovácko. Turistické produkty představuje Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava.
Čtyři moravské kraje vydaly zcela nový společný magazín
Nový propagační materiál čtyř moravských krajů s názvem „To nejlepší z Moravy a Slezska“ byl dnes představen na veletrhu cestovního ruchu Regiontour. Symbolického křtu se za Jihomoravský kraj zúčastnil radní JMK Petr Hýbler.
 
Magazín je určen zahraničním návštěvníkům moravských krajů. Smyslem jeho vzniku bylo nabídnout zahraničním trhům formou přitažlivých fotografií a poutavých článků cestovatelské zajímavosti a novinky z Moravy a Slezska. Nejedná se o turistického průvodce, ale o magazín, který má vyvolávat emoce a touhu destinaci Morava a Slezsko navštívit. Potenciální návštěvníky tak na sto stránkách oslovuje mimořádné krajinářské, architektonické a duchovní bohatství moravských krajů. Představuje i um a zručnost obyvatel Moravy a Slezska včetně folklorní jedinečnosti nebo lokální gastronomie. Magazín vychází s ohledem na zahraniční cílové skupiny Moravy a Slezska v polštině a angličtině (každá mutace v počtu 10 000 kusů).
 
Zástupci jednotlivých krajů na společné tiskové konferenci představili své nejnovější úspěšné projekty. „Příkladem úspěšného projektu Jihomoravského kraje je zábavně vědecké centrum VIDA!, které za dvouletou existenci navštívilo přes 460 tisíc návštěvníků. Dalším velkým investičním projektem se spoluúčastí kraje je Archeopark Pavlov, který se otevřel v loňském roce a získal ocenění titulem Stavba roku 2016.A rád bych také zmínil podporu našeho kraje budování tzv. single trailĹŻ,“představil radní Petr Hýbler.

Kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský úzce spolupracují při vytváření společných projektů už od roku 2005. Všechny projekty byly vždy přijaty velmi příznivě především širokou veřejností a staly se vyhledávaným „zboŞím“ ve všech krajích. V minulých letech byly vydány např. publikace „DuchovnĂ­ dědictví Moravy a Slezska“ (2012), „LĂĄzně s chutí Moravy a Slezska“ (2013), „Gastronomie a folklór Moravy a Slezska“ (2014), „Gastronomie a folklór Moravy a Slezska“ (205)a Mapa zážitků Moravy a Slezska (2016
 
Další podrobnosti z veletrhu Regiontour najdete na www.kr-jihomoravsky.cz .
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447