<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

BONVER DAKAR PROJECT V CÍLI AFRICA ECO RACE A RALLYE DAKAR

(15.1. 2017)
Bonver Dakar Project byl jedním ze dvou týmů na světě a mimo Ruský tovární Kamaz jediným soukromým týmem, jenž současně postavil své vozy na starty Rallye Dakar i Africa Eco Race. Mimo samotné týmové posádky v mnoha směrech spolupracoval s dalšími jezdci a to jak v kategorii automobilů, tak i mezi motorkáři. Všichni, kdo v barvách Bonver Dakar Project, či ve spolupráci s týmem odstartovali, rovněž dorazili do cíle.
Takto stručně se dá shrnout působení Bonver Dakar Project ve dvou ze tří nejtěžších maratónských soutěží světa. Nicméně výčtu úspěchů zdaleka není konec.
Albert Llovera s Charly Gotlibem a Jaromírem Martincem dorazili do cíle Rallye Dakar na 24. příčce v hodnocení kamionů. Albert se tak stal nejen prvním handicapovaným pilotem v historii, jenž dokázal dojet s kamionem do cíle soutěže, ale dokázal to dvakrát po sobě. Jako bonus pak můžeme přijímat fakt, že v cíli byl klasifikován v první polovině ze všech startujících.
Artur Ardavičus s vozem MAN týmu Eurol Veka, jenž se Dakaru účastní jako pilot participující na projektu Fesh Fesh Tomáše Vrátného byl klasifikován celkově jako 26., když do jeho výsledku výrazně promluvila 11. -hodinová penalizace ve 4. etapě.
Výsledek Štefana Svitka také ovlivnila penalizace, v tomto případě více než 4. -hodinová, která jej před poslední etapou srazila z TOP10 až na 25. příčku.
S medailovou nadílkou se vrací výprava Čechů z Africa Eco Race, kde se jejich úroveň a způsob spolupráce daly bez nadsázky považovat skoro za reprezentační tým.
Jaroslav Valtr, loni nejúspěšnější český kamioňák na jihoamerické Rallye Dakar letos poprvé absolvoval africkou soutěž s Tatrou Jamal týmu Bonver Dakar Project a společně s Rostislavem Plným a Filipem Škrobánkem si odvážejí v hodnocení kamionů stříbrnou příčku, když ve druhé polovině zaznamenali 3 etapová vítězství a mohutným finišem stahovali náskok vítězného Karginova s továrním Kamazem.
Tomáš Tomeček s Tatrou týmu Promet/Czechoslovak Team společně s Ladislavem Lálou si také dokázali připsat etapové vítězství a celkově si odvážejí bronzovou pozici.
Třikrát to zkoušel a do třetice všeho dobrého. I když cesta nebyla snadná. Miroslav Zapletal s Hummerem týmu Offrroadsport, jedoucí ve dvojici se slovenským spolujezdcem Markem Sýkorou si již po 2 kilometrech úvodního testu nepříjemně poranil pravou ruku a několik etap se musel potýkat jednak s bolestmi a jednak s faktem, že k řízení mohl používat jen levačku. Nakonec se vše v dobré obrátilo a Mirek si z Afriky odváží celkové stříbro v hodnocení automobilů.
 
tz: BDP
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447