<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

BONVER DAKAR PROJECT V CÍLI AFRICA ECO RACE A RALLYE DAKAR

(15.1. 2017)
Bonver Dakar Project byl jedním ze dvou týmů na světě a mimo Ruský tovární Kamaz jediným soukromým týmem, jenž současně postavil své vozy na starty Rallye Dakar i Africa Eco Race. Mimo samotné týmové posádky v mnoha směrech spolupracoval s dalšími jezdci a to jak v kategorii automobilů, tak i mezi motorkáři. Všichni, kdo v barvách Bonver Dakar Project, či ve spolupráci s týmem odstartovali, rovněž dorazili do cíle.
Takto stručně se dá shrnout působení Bonver Dakar Project ve dvou ze tří nejtěžších maratónských soutěží světa. Nicméně výčtu úspěchů zdaleka není konec.
Albert Llovera s Charly Gotlibem a Jaromírem Martincem dorazili do cíle Rallye Dakar na 24. příčce v hodnocení kamionů. Albert se tak stal nejen prvním handicapovaným pilotem v historii, jenž dokázal dojet s kamionem do cíle soutěže, ale dokázal to dvakrát po sobě. Jako bonus pak můžeme přijímat fakt, že v cíli byl klasifikován v první polovině ze všech startujících.
Artur Ardavičus s vozem MAN týmu Eurol Veka, jenž se Dakaru účastní jako pilot participující na projektu Fesh Fesh Tomáše Vrátného byl klasifikován celkově jako 26., když do jeho výsledku výrazně promluvila 11. -hodinová penalizace ve 4. etapě.
Výsledek Štefana Svitka také ovlivnila penalizace, v tomto případě více než 4. -hodinová, která jej před poslední etapou srazila z TOP10 až na 25. příčku.
S medailovou nadílkou se vrací výprava Čechů z Africa Eco Race, kde se jejich úroveň a způsob spolupráce daly bez nadsázky považovat skoro za reprezentační tým.
Jaroslav Valtr, loni nejúspěšnější český kamioňák na jihoamerické Rallye Dakar letos poprvé absolvoval africkou soutěž s Tatrou Jamal týmu Bonver Dakar Project a společně s Rostislavem Plným a Filipem Škrobánkem si odvážejí v hodnocení kamionů stříbrnou příčku, když ve druhé polovině zaznamenali 3 etapová vítězství a mohutným finišem stahovali náskok vítězného Karginova s továrním Kamazem.
Tomáš Tomeček s Tatrou týmu Promet/Czechoslovak Team společně s Ladislavem Lálou si také dokázali připsat etapové vítězství a celkově si odvážejí bronzovou pozici.
Třikrát to zkoušel a do třetice všeho dobrého. I když cesta nebyla snadná. Miroslav Zapletal s Hummerem týmu Offrroadsport, jedoucí ve dvojici se slovenským spolujezdcem Markem Sýkorou si již po 2 kilometrech úvodního testu nepříjemně poranil pravou ruku a několik etap se musel potýkat jednak s bolestmi a jednak s faktem, že k řízení mohl používat jen levačku. Nakonec se vše v dobré obrátilo a Mirek si z Afriky odváží celkové stříbro v hodnocení automobilů.
 
tz: BDP
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447