<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

BONVER DAKAR PROJECT PO 11. ETAPĚ AFRICA ECO RACE A RALLYE DAKAR

(14.1. 2017)
Poslední „závodní“ etapy v pátek absolvovali účastníci obou pouštních maratónů. Mezi nimi všichni, kdo nastoupili s podporou, či ve spolupráci s Bonver Dakar Project týmem na jejich starty.
Zítřejší úseky už budou, jak je tradicí spíše symbolickými dojezdy do Dakaru, respektive Buenos Aires a i když i ony budou obsahovat měřené úseky, jejich délka už asi nic zásadního ve výsledkové listině nezmění. Pověstný chléb se tedy měl dle předpokladů lámat právě v 11. etapě.
Třetím českým double v kategorii kamionů, skončila předposlední etapa Africa Eco Race. České posádky si pořadí opět vyměnily a nejrychlejší čas mezi kamiony a 6. mezi automobily, patřil na trati z mauretánského Akjoujtu, do senegalského Saint Louis, Jaroslavu Valtrovi jedoucímu společně s Rostislavem Plným a Filipem Škrobánkem s Tatrou Jamal. 208 měřených kilometrů z celkových 546 absolvovali o 4:03 minuty rychleji, než stříbrní Tomáš Tomeček s Ladislavem Lálou v kabině dalšího speciálu, původem z kopřivnické továrny, kteří mezi automobily dojeli na 9. příčce. Obě posádky se současně seřadily na 8. a 9. pozici průběžného hodnocení automobilů a mezi kamiony berou stříbro a bronz.
Průběžné stříbro mezi automobily stále hájí Mirek Zapletal s Markem Sýkorou v kabině Hummeru týmu Offroadsport, kteří si výsledek pojistili etapovým třetím místem a vzhledem k tomu, že dopředu k Vasiljevovi to mají 2:10 hodiny a na třetího Housieauxe naopak k dobru bezmála osm a půl minuty, dá se předpokládat, že stříbrný pohár by se měl od růžového jezera stěhovat do Dřevohostic.
 
Účastníky Rallye Dakar v pátek čekala 754 kilometrů dlouhá etapa ze San juanu do Rio Cuarto se 288 měřenými kilometry. Automobily absolvovaly ještě o 4 respektive 5 kilometrů delší trasu.
Startovní pole nejprve prověřil 114 kilometrový měřený úsek, z něj zhruba 50 se odehrávalo v dunách, následovaný poměrně dlouhou (cca 360 km) neutralizační zónou. Druhá část měřeného úseku se pak odehrála na pistách v oolí Cordóby, kde své síly měří speciály WRC.
Štefan Svitko v etapě dosáhl na 9. čas 10:31 minuty za Goncalvesem. Štefan byl dle času průběžně 7. jezdcem, nicméně po dojezdu do cíle následovala penalizace 3:22 hodiny za pozdní příjezd do bivaku v 10. etapě a propad. Před závěrečnou etapou je průběžně 25.
Mezi kamiony Albert Llovera s Charly Gotlibem a Jaromírem Martincem dorazili do cíle na 19. místě a před poslední etapou figurují v hodnocení rallye na 24. pozici. Artur Ardavičus s MANem týmu Eurol Veka byl v etapě o čtvrthodinu rychlejší, což znamenalo 17. čas v cíli a v průběžném hodnocení je 26.
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447