<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

BONVER DAKAR PROJECT PO 11. ETAPĚ AFRICA ECO RACE A RALLYE DAKAR

(14.1. 2017)
Poslední „závodní“ etapy v pátek absolvovali účastníci obou pouštních maratónů. Mezi nimi všichni, kdo nastoupili s podporou, či ve spolupráci s Bonver Dakar Project týmem na jejich starty.
Zítřejší úseky už budou, jak je tradicí spíše symbolickými dojezdy do Dakaru, respektive Buenos Aires a i když i ony budou obsahovat měřené úseky, jejich délka už asi nic zásadního ve výsledkové listině nezmění. Pověstný chléb se tedy měl dle předpokladů lámat právě v 11. etapě.
Třetím českým double v kategorii kamionů, skončila předposlední etapa Africa Eco Race. České posádky si pořadí opět vyměnily a nejrychlejší čas mezi kamiony a 6. mezi automobily, patřil na trati z mauretánského Akjoujtu, do senegalského Saint Louis, Jaroslavu Valtrovi jedoucímu společně s Rostislavem Plným a Filipem Škrobánkem s Tatrou Jamal. 208 měřených kilometrů z celkových 546 absolvovali o 4:03 minuty rychleji, než stříbrní Tomáš Tomeček s Ladislavem Lálou v kabině dalšího speciálu, původem z kopřivnické továrny, kteří mezi automobily dojeli na 9. příčce. Obě posádky se současně seřadily na 8. a 9. pozici průběžného hodnocení automobilů a mezi kamiony berou stříbro a bronz.
Průběžné stříbro mezi automobily stále hájí Mirek Zapletal s Markem Sýkorou v kabině Hummeru týmu Offroadsport, kteří si výsledek pojistili etapovým třetím místem a vzhledem k tomu, že dopředu k Vasiljevovi to mají 2:10 hodiny a na třetího Housieauxe naopak k dobru bezmála osm a půl minuty, dá se předpokládat, že stříbrný pohár by se měl od růžového jezera stěhovat do Dřevohostic.
 
Účastníky Rallye Dakar v pátek čekala 754 kilometrů dlouhá etapa ze San juanu do Rio Cuarto se 288 měřenými kilometry. Automobily absolvovaly ještě o 4 respektive 5 kilometrů delší trasu.
Startovní pole nejprve prověřil 114 kilometrový měřený úsek, z něj zhruba 50 se odehrávalo v dunách, následovaný poměrně dlouhou (cca 360 km) neutralizační zónou. Druhá část měřeného úseku se pak odehrála na pistách v oolí Cordóby, kde své síly měří speciály WRC.
Štefan Svitko v etapě dosáhl na 9. čas 10:31 minuty za Goncalvesem. Štefan byl dle času průběžně 7. jezdcem, nicméně po dojezdu do cíle následovala penalizace 3:22 hodiny za pozdní příjezd do bivaku v 10. etapě a propad. Před závěrečnou etapou je průběžně 25.
Mezi kamiony Albert Llovera s Charly Gotlibem a Jaromírem Martincem dorazili do cíle na 19. místě a před poslední etapou figurují v hodnocení rallye na 24. pozici. Artur Ardavičus s MANem týmu Eurol Veka byl v etapě o čtvrthodinu rychlejší, což znamenalo 17. čas v cíli a v průběžném hodnocení je 26.
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447