<< Zpět na archív
Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Prokop opět skvělé etapové TOP 10 a průběžně na Dakaru již jedenáctý

(14.1. 2017)
I páteční, předposlední etapa letošního Dakaru se nadmíru vydařila Martinu Prokopovi s navigátorkou Ilkou Minor, když byl jejich Ford Raptor klasifikován jako desátý nejrychlejší automobil na 288 kilometrů dlouhém měřeném úseku. V celkovém pořadí se česko-rakouská posádka týmu MP-Sports posunula dokonce na skvělé jedenácté místo, jen šest minut za elitní první desítku!
Martin Prokop se za včerejším dějstvím o celkové délce 754 km ohlíží: „Dneska nás pořadatelé zase nešetřili. V programu byla slibovaná rychlá etapa jako WRC, ale jak je letos zvykem, tak opak byl pravdou. První sekce byla v těžkém terénu v hlubokém písku. Šlo jen o to nezapadnout a nezničit auto víc, než už je. Dalo se tam víc ztratit než získat, takže jsme zvolili jízdu na jistotu. Ale i tak dostala naše těla dost zabrat a máme toho už plný kecky... Druhá sekce se už jela po lepší cestě a mohli jsme se konečně pěkně svézt. Dělali jsme, co bylo v našich silách, ale víc už z toho letos nevymačkáme..."
Prokop naráží na skutečnost, že dnešní poslední etapa do Buenos Aires nabízí z celkových 786 kilometrů pouze 64 km měřeného úseku, kde se bude šest minut do první desítky stahovat velmi složitě. Nicméně, jak se říká, závody končí až v cíli a pojďte s námi společně držet pěsti, aby jediný český zástupce v kategorii automobilů svůj výsledek ještě vylepšil.

Průběžné pořadí Rally Dakar 2017 kategorie automobilů po 11. etapě: 
1. S. PETERHANSEL (FRA) PEUGEOT 28:20:16
2. S. LOEB (FRA) PEUGEOT +0:05:32
3. C. DESPRES (FRA) PEUGEOT +0:32:54
4. N. ROMA (ESP) TOYOTA +1:15:41
5. G. DE VILLIERS (ZAF) TOYOTA +1:49:37
6. O. TERRANOVA (ARG) MINI +1:51:40
7. J. PRZYGONSKI (POL) MINI +4:12:58
8. R. DUMAS (FRA) PEUGEOT +4:22:42
9. C. RAUTENBACH (ZWE) TOYOTA +4:39:32
10. M. ABU-ISSA (QAT) MINI +4:50:50
11. M. PROKOP (CZE) / I. MINOR (AUT) FORD +4:56:45

Další plánovaná etapa: sobota 14. 1. Stage 12 Celkem 786 km, měřený úsek 64 km
 
tz: mpsports
Jiří Vachta
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447