<< Zpět na archív
Akce:
21.1. 19
 

Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká...

Kde

Roškotovo divadlo a kino Máj, Husova 1062, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Práce na nové trase metra IV. C2 intenzivně pokračují

(27.11. 2005)
TUNEL BYL SPOJEN SLAVNOSTNÍM ODSTŘELEM

Trať, která se staví od loňského léta, protáhne podzemní dráhu z konečné na Ládví až do Letňan. Projekt počítá se třemi novými zastávkami: Střížkov poblíž Lovosické ulice, Prosek vedle supermarketu Billa a Letňany u Výstaviště. 4,5 km nové trasy metra vyjde přibližně na 13,5 miliardy korun. Peníze se čerpají z úvěru od Evropské investiční banky. Desetinou z celkové částky přispívástát, zbytek je z městského rozpočtu. Je pondělí 21. června 2005 přibližně 11.30 hod., když radní Radovan Šteiner, zodpovědný za oblast dopravy v Praze za účasti dalších zástupců města a společnosti SUBTERRA, která tunel razí, mačká tlačítko. Vzápětí se z nitra ozvala ohlušující detonace. Na odstřel bylo použito 70 kg dunabitu. Do zeminy, která bránila průchodu, bylo navrtáno celkem 60 děr.

STAVBA METRA S MĚSÍČNÍM PŘEDSTIHEM

Práce na stavbě metra jdou podle vedoucích pracovníků společnosti Subterra v souladu s plánem výstavby. Stavební práce v podzemí jsou dokonce v měsíčním předstihu a potrvají do konce března 2006. V návaznosti na tyto práce přijde na řadu instalace technologií,zabezpečení a kolejí. Ve stanici Střížkov započne velmi brzy hrubá stavba a to samé lze říci o hloubeném úseku k zastávce Prosek. Jak informoval radní Šteiner: „Tunel je dotěžený na základníhloubku a např. na Proseku už začíná betonáž stanice včetně budoucích kolejí. Úsek mezi stanicemi Prosek a Letňany se velmi intenzivně razí do obou stran z pracoviště na Klíčově. Práce budou pokračovat přes celé léto a orientačně v září by měly být dokončeny.“ Ze stanice Letňany jsou odtěženy břidlice a kamení a v nejbližší době stavbaři zahájí betonáže. Metro pomůže snížit ekologickou zátěž.Uvedením do provozu nové trasy metra se výrazně sníží ekologické zatížení celé severní trasy Prahy. Předpokládá se, že z ovzduší ubude 140 tun škodlivin ročně. Značných úspor dosáhne i dopravní podnik, který díky stažení autobusů získá cca 75 milionů korun.

Převzato z Pražského dopravního magazínu

RADOVAN ŠTEINER
radní hl. m. Prahy pro dopravu
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447