Akce:
1.2. 16 - 31.12. 17
 

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku

Muzeum zpřístupnilo návštěvníkům nové prostory ve druhém patře pardubického zámku.Po vstupu do archeologické expozice se vydáte na dobrodružnou cestu zpět historií. Provede vás od raného středověku až po dobu pravěkého osídlení v našem regionu. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a?Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, nádherné rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z?Třebosic a na mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“Všichni návštěvníci se mohou dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky však jsou také další atrakce, například modely neolitického domu a pravěké pece. Vnímání archeologie dalším smyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Kde

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum, Zámek čp. 2, Pardubice

Organizátor


web: http://www.vcm.cz
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Kouzlo krajiny

Kouzlo krajiny - animační program - děti si díky výtvarným etudám seznámí s vývojem krajinomalby, prací s barvami a se světlem v obraze. Vhodné pro MŠ a 1. stupeň ZŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
1.9. 16 - 30.6. 17
 

Program pro školy: Na skok do renesance

Animační program zaměřený na období renesance a renesanční památky v Pardubicích, během kterého si žáci vytvoří 3-D model vlastního renesančního zámku. Vhodné od 3. třídy ZŠ a SŠ.

Kde

Východočeská galerie v Pardubicích - zámek, Zámek č. 3, Pardubice

Organizátor


web: http://pater.cz/vcg/programy/programy-pro-skoly/
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Také slovenská rallyešpička míří do Hustopečí.

(9.6. 2017)
Slovenská špička míří do Hustopečí
AGROTEC PETRONAS Syntium rally 2017, ve dnech 16. – 17. června 2017, bude shodně čtvrtým podnikem českého šampionátu TrueCam MČR v rally a slovenského MSR v rally. V případě našich východních sousedů se dokonce bude v Hustopečích bojovat o body v každé dílčí etapě.
Loňské spojení hustopečských pořadatelů a slovenské federace SAMŠ mnohé překvapilo. Slovenské posádky v minulosti spíše směřovaly k bojům o mistrovské body do Maďarska či Polska, zařazení AGROTEC PETRONAS Syntium rally se stalo určitou prvotinou, na které chtěly obě strany začít dále stavět. A protože se soutěž vydařila, na jihu Moravy se zalíbilo i posádkám, nic nebrání pokračování vzájemné spolupráce.
„Loňské slovenské hodnocení bylo výborné, a tak jsme se na sklonku roku potkali se zástupci slovenského SAMŠu v čele s Gabrielou Szczeczinovou a domluvili se, že půjdeme společně dál. Naší snahou je start slovenských účastníků v Hustopečích co nejvíce ´zkomfortnit´, nabídnout pořadatelsky přátelský formát. Jen mě trochu mrzí, že letos u nás nepojede slovenský národní pohár, na druhou stranu jsou Hustopeče započítávány do MSR v rally historiků,“ naznačuje šéf organizačního týmu Martin Rada.
 
 
Slovenský šampionát má zatím odjety tři podniky. A zdá se, že natipovat toho, kdo se na konci roku může stát šampionem, je sázkou do loterie. A právě hustopečský „dvojzávod“ může v tomto směru hodně napovědět. Na startu totiž nebude chybět osm jezdců z první desítky průběžného pořadí slovenského šampionátu, v čele s třemi letošními vítězi. Martin Koči se radoval v Rožňave, Pavel Valoušek v Prešově a Polák Grzegorz Grzyb naposledy při Rally Tatry.
„Na Rally Hustopeče se už velmi těším. Bude to výzva, neboť počítám s tím, že se pojede hodně rychle. Srovnání s českou špičkou bude určitě zajímavé, na druhou stranu bych nechtěl nějak příliš riskovat. Musím myslet hlavně na slovenský šampionát, kde zatím vedeme. Proto je momentálně těžké určit, kde se asi můžeme ve výsledcích pohybovat. Tamní šotolinové pasáže budou svým způsobem zpestřením, jen doufám, že se nebude moc prášit,“ říká před startem aktuální jednička MSR v rally Martin Koči, jenž pilotuje vůz Škoda Fabia R5.
Výborné výkony ovšem v Hustopečích pravidelně předvádí úřadující slovenský šampion a aktuálně druhý jezdec slovenského mistrovství Pavel Valoušek, jenž odstartuje s vozem Ford Fiesta R5 v barvách Icari Rally Teamu.
 
 
„Samozřejmě se těšíme jako každý rok. Konkurence zde bude obrovská, což je pro sport a diváky velice dobře. Hustopečská rally je specifická tím, že posádka musí být adaptabilní, rychle předpovídat a přizpůsobit se danému povrchu, který zde tvoří převážně asfalt a šotolina. Pro nás je prioritou hlavně slovenský mistrák. Proto budeme chtít využít relativní výhody domácího prostředí, abychom v Hustopečích získali maximum bodů,“ věří otrokovický jezdec.
Pořádně rozjetý ovšem bude i Grzegorz Grzyb, jenž týden po těsném vítězství v Tatrách získal bronz na slavné Akropolis rally (ERC).
Ze Slovenska pak míří do Hustopečí i jediná kompletně dámská dvojice Michaela Debnárová – Lucia Laurincová.
„S jistotou vím, že to pro nás bude nová zkušenost. Hustopeče jsou prý moc pěkný závod, jezdí se ve vinicích, částečně na šotolinovém povrchu. To pro nás bude výzva. I když na Slovensku startujeme ve třídě 5, naše clio zůstává v enkové specifikaci, takže pro nás bude zajímavé i porovnání s českou konkurencí třídy 8,“ těší se do Hustopečí Michaela Debnárová.
 
 
„Těším se na atmosféru závodu, lidi, náš tým a samozřejmě na vlastní závodění. Osobně jsem v Hustopečích nikdy nestartovala, ale slyšela jsem, že nás čeká krásný, ale také dost náročný podnik. Povrchy rychlostních zkoušek jsou různorodé, což pro nás bude zcela něco nového. Právě na to se musíme při seznamovacích jízdách pořádně připravit,“ doplňuje navigátorka Lucia Laurincová.
 
Průběžné pořadí MSR po 3. závodě:
1. Martin Koči 80, 2. Pavel Valoušek 74, 3. Grzegorz Grzyb 72, 4. Vlastimil Majerčák 47, 5. Tomáš Kukučka 44, 6. Igor Drotár 41, 7. Tomáš Ondrej 40, 8. Peter Gavlák 36, 9. Jaroslav Melichárek 33,10. Tomáš Konečný 23
 
Více informací k soutěži bude postupně zveřejněno na oficiální stránce www.agrotecrally.cz, řada novinek bude dostupná i na facebookovém profilu Agrotec rally Hustopeče.
AGROTEC PETRONAS Syntium rally Hustopeče, tiskový servis
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447