Akce:
5.10. 19
 

Den seniorů - dechová hudba Rozmarýnka

vedle pozvaných jubilantů zveme na akci i širokou veřejnost

Kde

Tylův dům, Vrchlického 53, Polička

Organizátor

Tylův dům Polička
tel:739451369
email:tyluvdum@tyluvdum.cz
web: http://beta.tyluvdum.cz/odpoledni-setkani-s-dechovkou-rozmarynka/
Převzato z www.vychodni-cechy.info
18.10. 20
 

Výstava - Planičkův interiérový orloj

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg.

Kde

Městské muzeum, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí
Převzato z www.vychodni-cechy.info

Martina Doubka při mosteckém testu zklamal motor.

(21.6. 2019)

Martin Doubek trénoval před závody NASCAR v Mostě, vypověděla však technika
 
Na jeden ze dvou původně plánovaných dnů musel zredukovat v tomto týdnu trénink před závodním víkendem OMV MaxxMotion NASCAR Show na mosteckém autodromu Martin Doubek. Jedinému českému zástupci v NASCAR Whelen Euro Series, evropské odnoži legendární severoamerické série, totiž vypověděl službu motor.
„Porouchala se olejová pumpa. Náhradní jsme neměli a tak narychlo ji sehnat nešlo. A i když se mechanici snažili, dalšími jízdami bychom riskovali zadření motoru,“ vysvětil Martin.
 
OMV MaxxMotion NASCAR Show bude mít v Mostě tuzemskou premiéru 28. až 30. června. Martin Doubek se svým nizozemským týmem Hendriks Motorsport trénoval a testoval na mosteckém autodromu už v dubnu. „Samozřejmě bych chtěl zajet při české premiéře co nejlepší výsledek, proto jsem se chtěl s tratí co nejvíce seznámit a vyzkoušet si na okruhu ideální stopu. Škoda, že jsme o jeden den přišli. I tak si ale myslím, že určitou výhodu oproti svým soupeřům nyní na mosteckém okruhu mám,“ svěřil se čtyřiadvacetiletý automobilový závodník.
 
 
Doubek v této sezoně startuje jak v prestižní kategorii ELITE 1, tak v gentlemanské ELITE 2. Po šesti odjetých závodech letošní sezony figuruje v průběžném pořadí obou kategorií až na 26. místě. Důvodem je zranění, které Martin utrpěl při nehodě v italské Franciacortě. Nemohl nastoupit do posledních tři závodů, navíc musel podstoupit operaci vykloubeného kolena.
 
„Noha se úspěšně hojí. Při tréninku v Mostě jsem používal speciální ortézu. Nebylo to ještě úplně ono, do závodu to však podle mě bude v pořádku. Pojedu na plný výkon,“ slibuje fanouškům sympatický mladík.
 
Sezona přitom pro Martina nezačala vůbec špatně. Po úvodních dvou závodech v dubnu ve španělské Valencii českému jezdci patřila v průběžném hodnocení v ELITE 1 sedmá příčka, v ELITE 2 dokonce skvělé třetí místo. „Potenciál mám. Právě v Mostě bych chtěl domácím fanouškům a sponzorům dokázat, že patřím ke špičce. Ani v celkovém hodnocení není nic ztraceno. Dva závody se totiž škrtají, v mém případě zvolím ty v britském Brands Hatch, jichž se nemohl zúčastnit. Při posledních dvou závodních víkendech sezony se navíc rozdávají dvojnásobné body. Když zajedu dobře, mám poměrně slušnou šanci prosadit se na přední příčky,“ shrnul.

NASCAR Whelen Euro Series je jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 450 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Jediné, co se liší, je vzhled karoserie. Týmy mají na výběr z modelů Chevrolet SS, Chevrolet Camaro nebo Ford Mustang.
 
 
Součástí závodního víkendu OMV MaxxMotion NASCAR Show budou už potřetí v řadě také souboje historických vozů, a to včetně monopostů excelujících v minulém století na věhlasných světových okruzích.
Diváci se mohu těšit i na bohatý doprovodný program přizpůsobený právě americké tradiční zábavě a oslavě nádherných naleštěných veteránů.
 
Chybět tak nebude ukázka amerického fotbalu, vnadné roztleskávačky či sraz majitelů historických a amerických vozidel a jejich sobotní spanilá jízda po okruhu.
Pavel
: Jiří Vachta jiri@vachta.cz; mob: +420 739 229 447